Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sosny taborskie zaczynają obumierać. To najcenniejsze gatunki drzew w Europie

Piękne i o niezwykłej historii – sosny taborskie z rezerwatu w okolicach Miłomłyna powoli odchodzą. Upływ czasu i naturalne przemijanie są coraz bardziej widoczne.

Obserwowane jest naturalne zamieranie pojedynczych okazów tych majestatycznych drzew, których wiek dobiega już 300 lat. Jak powiedział nam Adam Pietrzak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, niektóre sosny zaczynają obumierać i przechylać się.

00:00 / 00:00

Sosny taborskie, wysokie na 40 metrów i wyjątkowo proste i sprężyste, uważane są za najcenniejszy gatunek w Europie. Wykorzystywane były m.in. do budowy masztów, ale też np. sopockiego molo. Ich wartość sięgała półtora kilograma złota.

Leśnicy w ostatnich latach zabiegali o zdobywanie szyszek i nasion z tych sosen. Teraz chcieliby założyć w rezerwacie małą uprawę leśną, złożoną z potomstwa rosnących tam drzew.

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rezerwat
Wiemy co było przyczyną śnięcia ryb w rezerwacie Kwiecewo

Badania wody ze zbiornika w rezerwacie Kwiecewo wykluczyły, żeby przyczyną śnięcia ryb mogły być jakiekolwiek zanieczyszczenia zewnętrzne - podał warmińsko-mazurski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Ustalenia wskazały...

Zamknij
RadioOlsztynTV