Polecane, Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Rusza rozbudowa magazynu Elewarru w Braniewie. „Tak tworzy się Spichlerz Północy”
Zmieniająca się sytuacja na rynkach rolnych, rozwój regionu oraz występowanie okresowych chorób wśród zwierząt to tylko niektóre przesłanki, które skłoniły zarząd Elewarru do podjęcia decyzji o rozbudowie i modernizacji magazynu w Braniewie.
– Do tej pory przechowywaliśmy zboże, teraz to się zmieni – podkreśla prezes zarządu spółki Hubert Grzegorczyk.
Chcemy skupować coraz więcej na Warmii i Mazurach. Mamy w planach wejście w nowy asortyment, czyli mokrą kukurydzę, która staje się coraz bardziej popularna jako zboże powoli dominujące w tym regionie. Bez tej inwestycji to wszystko, o czym mówię, nie może zostać zrealizowane.
W ocenie wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki rozwój Elewarru jest koniecznością. Wymiana zużytego sprzętu oraz modernizacja dotychczasowych magazynów pozwoli otworzyć się na nowych rolników.
Chcemy konsolidować wszystko to, co znajduje się w polskim sektorze rolno-spożywczym. (…) Potrzeba inwestycji w odpowiednią infrastrukturę zachęcającą rolników do współpracy.
Po zakończeniu prac, które zaplanowano na koniec czerwca tego roku, pojemność wzrośnie do 10 ton. Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie finansowe wsparcie – podkreśla Tomasz Rega, prezes Krajowej Grupy Spożywczej.
Mocą uchwały zarządu dokonaliśmy dokapitalizowania spółki Elewarr, która otrzymane pieniądze ze wspomnianego dokapitalizowania ma przekazać na ten projekt.
W ocenie posła na Sejm Leonarda Krasulskiego – obecność magazynu na zboże w Braniewie ma bezpośredni wpływ na życie okolicznych rolników.
Powoli tworzy się „Spichlerz Północy”. Nic tylko się radować. Wreszcie w naszym regionie powstaje coś, co będzie bardzo pomocne i będzie rzutować na rolnictwo i na producentów zbożowych. To bardzo ważne także ze względu na zagospodarowanie terenów popegeerowskich.
W celu modernizacji oraz rozbudowy braniewskiego magazynu podpisana została umowa z wykonawcą – firmą TORNUM – specjalizującą się w obróbce ziarna i przemysłu zbożowego – zauważa Hanna Kerstin Bjuke – członek zarządu spółki.
[TŁUMACZENIE] Myślę, że sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy, jest jasna. Zaczęliśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest, aby na naszym stole znajdowały się zapasy żywności, w tym zboża, dzięki któremu powstają chleb, piwo i pizza. Uważam, że zabezpieczając jej zapasy w całej Europie, przyczynimy się do produkcji żywności w przyszłości.
W ocenie starosty braniewskiego Karola Motyki – z modernizacji i rozbudowy miejscowego magazynu skorzystają także mieszkańcy powiatu niebędący rolnikami.
Powiat braniewski jest częściowo podobny do Żuław. Znajdują się to dobre gleby do uprawiania produkcji rolnej. (…) Wspomniana produkcja wiąże się ze sprzętem, produkcją, technologią. Mam nadzieję, że to wszystko przyczyni się do pozostania na naszym terenie mieszkańców powiatu braniewskiego.
Według planów braniewski magazyn ma zostać zmodernizowany do końca czerwca tego roku. W planach są kolejne modernizacje, między innymi w Bartoszycach, Pieniężnie i Ornecie.
Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski