Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Rusza nabór wniosków z Programu Inwestycji Strategicznych. Samorządy mogą starać się o dofinansowanie

Inwestycje, tworzenie nowych miejsc pracy i pobudzanie lokalnej przedsiębiorczości – takie są cele Programu Inwestycji Strategicznych z Rządowego Funduszu Polski Ład. Samorządy mogą już składać wnioski o dofinansowanie z tego programu.

Dofinansowanie jest bezzwrotne i może wynieść do 95 procent inwestycji m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i gospodarowanie odpadami. Szczegóły pilotażowego programu samorządowcy z regionu poznali na spotkaniu z Tomaszem Robaczyńskim z zarządu BGK, w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Po czasie pandemii tego, co nam teraz najbardziej potrzeba, żeby rozruszać wzrost gospodarczy, wzrost PKB – to inwestycje. Zdajemy sobie też sprawę, że to samorządy są jednym z najważniejszych motorów inwestycji i dlatego ten program w całości jest dedykowanym jednostkom samorządu terytorialnego

– zaznaczył Tomasz Robaczyński.

Nabór wniosków uruchomił Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak podkreślił Robaczyński, program jest nastawiony na pobudzenie inwestycji samorządu terytorialnego:

W pierwszej fazie – pilotażej będzie przeznaczonych 20 mld złotych, cały program to ok. 100 mld złotych. Równocześnie ma on za zadanie pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości, stworzenie nowych miejsc pracy, również pobudzenie do aktywnego wykorzystania środków istniejących na rynku finansowym.

Jak dodaje wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, program ma być uzupełnieniem wsparcia, które samorządy otrzymywały w czasie pandemii z Funduszu Inwestycji Lokalnych:

Nasze samorządu złożyły wnioski na ponad 4 mld złotych na inwestycje istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności. Z racji tego, że nie było aż tyle środków, żeby wszystkie programy zrealizować, pozostał wśród samorządowców pewien niedosyt. Jestem przekonany, że Program Inwestycji Strategicznych pozwoli w znacznej części ten niedosyt zrekompensować.

00:00 / 00:00

Samorządy patrzą z nadzieją na nowy program. Oczekują jednocześnie jasnych kryteriów i sprawiedliwego przyznawania pieniędzy – mówi burmistrz Mikołajek, Piotr Jakubowski:

Pierwsza grupa projektów infrastrukturalnych dotyczących modernizacji dróg, kanalizacji, budowy oczyszczalni ścieków czy też zielonej energii jest do przyjęcia przez samorządy i w każdej z tych dziedzin możemy złożyć wniosek. Jest to interesujący program ze względu na wysokość dofinansowania (…)

00:00 / 00:00

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz liczy na inwestowanie w ekologię, zdrowie i edukację:

Jestem zwolennikiem rozwiązań bardzo elastycznych, bo każda gmina ma swoją specyfikę i potrzeby. Dobrze by było, gdyby te fundusze strukturalne uwzględniały takie różnice między gminami. Oczywiście chciałbym, aby te duże inwestycje, na które nas nie było stać czy rozkładały się na wiele lat, można było w tym czasie zrealizować. To są sprawy związane z infrastrukturą ekologiczną, prozdrowotną czy edukacyjną.

00:00 / 00:00

Za wypłatę pieniędzy jest odpowiedzialny Bank Gospodarstwa Krajowego:

Polega to na przyznawaniu prze BGK promes inwestycyjnych – to pewna nowość z naszym systemie. Będziemy się tego wszyscy uczyć, w związku z tym pierwsze dwa nabory są pilotażowe, aby wsłuchać się w głos przedsiębiorców i samorządowców (…)

– wyjaśniał Tomasz Robaczyński.

W pilotażowym naborze każdy samorząd może złożyć 3 wnioski o dofinansowanie. Można to zrobić poprzez stronę internetową Banku Gospodarstwa Krajowego, w Aplikacji Polski Ład.
Nabór w pierwszej edycji potrwa do końca lipca.

Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, samorządy, gminy, wnioski, Bank Gospodarstwa Krajowego
Rusza nabór wniosków do programu „Dobry Start”. Od tego roku ważna zmiana

Od 1 lipca można składać wnioski o dofinansowanie z programu "Dobry Start". Dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić za pomocą platformy usług elektronicznych,...

Zamknij
RadioOlsztynTV