Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rosną ceny nawozów. Rolnikom ma pomóc rządowy program rekompensat

Trwa wypłata dopłat do nawozów. Pierwsi rolnicy mają już pieniądze na kontach. W sumie, pomoc otrzyma ponad 427 tys. rolników w całej Polsce.

Z 1000 zł za tonę do ponad 4 tys. – cena saletry amonowej bije kolejne rekordy. Koszty zakupu nawozów od 2 lat rosną: – W ciągu roku niektóre nawozy podrożały o 600 procent. To znaczące uszczuplenie naszego budżetu – mówi Antoni Dąbrowski, rolnik ze wsi Mikuty k. Pisza.

Skutki galopujących cen ma złagodzić rządowy program rekompensat. Zakłada on dopłatę w wysokości 500 zł do hektara upraw rolnych lub 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych.

Dotacja do nawozów jest wielkim ukłonem w stronę rolników, ale i konsumentów, bo możemy wyprodukować, obniża się nam koszty. Konsument odczuje, że żywność tak nie podrożeje

– dodaje Antoni Dąbrowski.

Pierwsze pieniądze trafiły na konta rolników. W pierwszym tygodniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała rolnikom 500 mln zł.

Dotację otrzymał już prawie co piąty wnioskodawca. Wśród nich jest gospodarujący na prawie 70 hektarach Zbigniew Mamryk. – Nie do wszystkich hektarów, ale jestem zadowolony z tej kwoty. Na przykład w naszym powiecie na 1,3 tys. rolników skorzystało 180 tych, którzy uprawiają, produkują, żyją z tego.

Maksymalna powierzchnia objęta dotacją wynosi 50 hektarów. Wartość pomocy to nawet 25 tys. zł. – Mamy tak szalone czasy, tak niestabilne, dynamiczne, że my rolnicy naprawdę nie wiemy, co będzie jutro. Zbliżają się żniwa. Ceny zbóż wahają się, także to na pewno stabilizuje dochody rolników – mówi Robert Nowacki, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olecku.

Agencja wypłaci rolnikom 3,5 mld zł dopłat do nawozów. Mają do nich trafić najpóźniej w sierpniu.

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, dopłaty
M. Morawiecki: zboże z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie

- Zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie. My mamy w Polsce polską żywność. polskie zboże. będziemy zabezpieczać...

Zamknij
RadioOlsztynTV