Aktualności, Regiony
Rolnicy z Warmii i Mazur liczą na szybkie rozwiązanie problemu afrykańskiego pomoru świń
W związku z nowymi ogniskami epidemii Komisja Europejska zdecydowała w tym tygodniu o poszerzeniu strefy ochronnej w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i mazowieckim.
Wczoraj (20 lipca) Sejm przyjął ustawę o zwalczaniu wirusa. Nowelizacja dopuszcza m.in. możliwość wprowadzenia zakazu hodowli wrażliwych gatunków zwierząt, w tym świń, w przypadku wyjątkowego zagrożenia epidemią. Miałby o tym decydować powiatowy lekarz weterynarii – na terenie powiatu lub wojewoda – na terenie całego województwa. Projekt przewiduje też wzmocnienie odstrzału sanitarnego dzików, które przenoszą wirusa do gospodarstw.
Warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Ludwik Bartoszewicz wskazuje, że na obszarze ochronnym myśliwi mają dodatkowe obciążenia. Wszystkie odstrzelone dziki muszą zostać przebadane na obecność wirusa ASF, a do czasu otrzymania wyniku, mięso musi być przechowywane w specjalnych chłodniach. Dopiero po badaniach dziczyzna będzie mogła zostać spożytkowana na cele własne lub sprzedana w kraju.
Według nowych przepisów powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł nakazać myśliwym odstrzał dzików. W przypadku, gdy tego nakazu nie wykonają, grożą im kary, a nawet wymówienie umowy dzierżawy obwodu łowieckiego.
Strefą ochronną na Warmii i Mazurach zostały objęte powiat ełcki, bez samego miasta Ełk, powiat olecki oraz część powiatów piskiego i giżyckiego. Wcześniej strefa została ustanowiona w trzech gminach: Kalinowo, Prostki i Biała Piska.
Autor: A.Skrago
Redakcja: BSChromy