Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ASF nie daje o sobie zapomnieć. Pierwsze przypadki w regionie w 2024 roku

Fot. PAP

Afrykański pomór świń powrócił. Inspekcja Weterynaryjna w ciągu ostatnich dni wykryła dwa ogniska tej choroby w gospodarstwach w województwie warmińsko-mazurskim. To pierwsze przypadku wykryte w tym roku.

Ostatnie wykrywano niemal dokładnie rok temu, bo w drugiej połowie czerwca 2023. Dodajmy, że w całym roku 2023 również były dwa ogniska tej choroby w gospodarstwach w regionie. Inspekcja Weterynaryjna sprawdza teraz, jak wirus dostał się do hodowli. Jej przedstawiciele obawiają się, że ognisk może pojawić się więcej, gdyż wirus jest bardzo zaraźliwy.

Wirus jest ciągle obecny w środowisku, bo nadal występują dziki zarażone afrykańskim pomorem świń. Choć mamy ich mniej, niż w zeszłym roku, bo w zeszłym roku mieliśmy do połowy roku około 90, teraz mamy około 70, to wirus w środowisku jest. Czy będą kolejne ogniska? Dużym czynnikiem ryzyka jest to, że oba gospodarstwa, w których wykryto chorobę, są położone na terenie, na którym występują liczne gospodarstwa utrzymujące świnie

– mówił Jerzy Koronowski, warmińsko-mazurski wojewódzki lekarz weterynarii.

ASF wykryto w gospodarstwie w Sobiewoli w powiecie iławskim, gdzie hodowano 150 świń, a następnie w Szwarcenowie w powiecie nowomiejskim, gdzie było już 600 zwierząt. Oba stada zostały zlikwidowane. Warto dodać, że choć obie miejscowości leżą w różnych powiatach, to w linii prostej dzieli je zaledwie nieco ponad 10 kilometrów.

W ostatnich latach ASF doprowadził do znaczącego spadku liczby świń hodowanych w regionie oraz do jeszcze większego spadku liczby gospodarstw zajmujących się taką hodowlą.

Jak zaczynał się ASF, to na terenie np. mojego powiatu gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną było ponad 120, teraz zostało nas 12. Te gospodarstwa, które się utrzymały, to niektóre zwiększyły liczbę trzody, ale jest bardzo duży spadek, jeśli chodzi o liczbę gospodarstw

– zaznaczył Jerzy Salitra, członek zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej i rolnik z powiatu braniewskiego.

Z ostatnich danych Urzędu Statystycznego wynika, że w 2023 roku w województwie warmińsko-mazurskim hodowano nieco ponad 515 tysięcy świń. Dla porównania w 2022 było ich 466 tysięcy, więc widać wzrost. Te dane wyglądają jednak dużo gorzej, jeśli porównać je np. z rokiem 2018, gdy ASF po raz pierwszy pojawił się w regionie – wtedy hodowano 570 tys. świń, a więc o ponad 50 tysięcy więcej, niż obecnie.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w afrykański pomór świń, Inspekcja Weterynaryjna
Wykryto dwa przypadki rzekomego pomoru drobiu. Oba u miejskich gołębi

Inspekcja weterynaryjna poinformowała o wykryciu dwóch przypadków rzekomego pomoru drobiu. Oba u miejskich gołębi. Pierwszy z nich został znaleziony w Mrągowie, drugi zaś w Ostródzie. Rzekomy...

Zamknij
RadioOlsztynTV