Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rekordowa liczba pożarów traw

Strażacy, leśnicy i ekolodzy co roku apelują, by na wiosnę nie wypalać traw

105 pożarów traw w ciągu doby – to niechlubny tegoroczny rekord na Warmii i Mazurach.

W większości w świąteczny poniedziałek paliły się niewielkie powierzchnie, ale osiem razy ogień zniszczył kilka hektarów łąk. Największy pożar gaszono w Truchlinie w powiecie piskim – 9 hektarów oraz w Świdrach w powiecie giżyckim – 8 hektarów.

Jak podają strażacy, od początku roku na Warmii i Mazurach było już prawie pół tysiąca pożarów traw. W całym kraju strażacy wspólnie z leśnikami prowadzą kampanię informacyjną pod hasłem Stop pożarom traw.

Strażacy, leśnicy i ekolodzy co roku apelują, by na wiosnę nie wypalać traw, bo w żaden sposób nie użyźnia to gleby. Ponadto ginie wiele gatunków pożytecznych zwierząt, a ogień z łąk, pastwisk czy nieużytków szybko się rozprzestrzenia, niejednokrotnie powodując groźne pożary lasów czy budynków.

Za podpalanie traw grozi grzywna, a w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, czy spowodowania dużych strat materialnych – także kara więzienia nawet do 10 lat. Rolnicy, którym udowodni się celowe podpalanie traw, mogą stracić część lub nawet całość unijnych dotacji.

 

(karp/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pożar, trawy
Strażacy apelują, by nie wypalać łąk i nieużytków

Tylko w wielkanocną niedzielę na Warmii i Mazurach było 50 pożarów spowodowanych podpaleniami traw i nieużytków. W ubiegłym roku w regionie odnotowano prawie 2 tysiące 800...

Zamknij
RadioOlsztynTV