Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Protest przeciwko żwirowni w Rusi

Mieszkańcy Rusi pod Olsztynem protestują przeciwko planom uruchomieniu tamtejszej żwirowni. W poniedziałek 5 września odbyło się w tej sprawie specjalne spotkanie.

Właściciel żwirowni Kazimierz Rupiński przekonywał, że chce uruchomić wydobycie tylko na okres do wiosny przyszłego roku, na potrzeby budowy obwodnicy Olsztyna. „Chcę wydobywać tylko na części terenu żwirowni, potem teren zostanie zrekultywowany. Do końca przyszłego roku będzie wyglądał jak naturalna dolina” – zapewnia. O potrzebnie dostaw ze żwirowni w Rusi na spotkaniu mówili też przedstawiciele firmy Budimex, która buduje część obwodnicy Olsztyna. Jak przekonywali, uruchomienie wydobycia w Rusi na okres do kwietnia przyszłego roku znacznie ułatwi pozyskanie materiałów na budowę i zmniejszy natężenie ruchu ciężarówek wiozących materiały z innych żwirowni.

Ale na tym samym spotkaniu mieszkańców zapewniano, że żwirownia nie może ruszyć, bo nie dostanie zgody na wywóz kruszywa. „Ten teren jest otoczony działkami leśnymi. Wszystkie te lasy są lasami chronionymi. Tam nie ma żadnej drogi, po której mogłyby jechać ciężarówki z kruszywem i nie ma szans, by te ciężarówki dostały zgodę na transport” – wyjaśnia nadleśniczy nadleśnictwa Nowe Ramuki Janusz Jeznach.

Negatywną opinię na temat wywozu kruszywa ze żwirowni w Rusi wydały też władze gminy Stawiguda oraz przedstawiciel powiatu olsztyńskiego.

 

Mieszkańcy Rusi protestują przeciwko uruchomieniu żwirowni w ich wsi, fot. A. Piedziewicz

Andrzej Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w protest, żwirownia
Protest narodowców przeciwko niemieckiemu rewizjonizmowi

Olsztyńscy narodowcy protestowali na starówce. Przed amfiteatrem, w którym odbywał się festyn mniejszości niemieckiej, wywiesili transparent. Narodowcy rozdawali też ulotki, w których sprzeciwiali się "niemieckiemu rewizjonizmowi"....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV