Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Duda: sankcje wobec Rosji powinny polegać na jej całkowitym wykluczeniu i ostracyzmie

Prezydent Polski Andrzej Duda. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

„Sankcje, poza gospodarczymi, powinny polegać m.in. na wykluczeniu Rosji ze wspólnot międzynarodowych, czy organizacji sportowych” – powiedział rano prezydent Andrzej Duda po powrocie z Kijowa. „Jeżeli będziemy pozwalali na takie zbrodnie, to ludzkość będzie zmierzała w kierunku zagłady” – dodał.

Skoro ci ludzie pozwalają sobie na takie zachowania muszą zostać skazani, ale zanim wszyscy nie zostaną skazani, muszą zostać otoczeni całkowitym ostracyzmem wspólnoty międzynarodowej, po prostu wykluczeniem

– oświadczył prezydent po przybyciu pociągiem na dworzec w kolejowy w Przemyślu po opisaniu skutków zbrodni wojennych, które widział podczas środowej wizyty w Kijowie i okolicach.

Jak przekonywał, „sankcje, poza gospodarczymi, powinno polegać między innymi na wykluczeniu ze wspólnot międzynarodowych, czy organizacji sportowych, wszystkich innych”.

Nie możemy pozwolić, aby we współczesnym świecie, w XXI wieku można było tak się zachować, bo jeżeli będziemy na to pozwalali, to prędzej czy później ludzkość będzie zmierzała w kierunku zagłady. Bo to jest właśnie zagłada. Ja nie mam co do tego żadnych wątpliwości

– podkreślił Andrzej Duda.

Andrzej Duda powiedział, że głęboko wierzy w to, że Ukraina zwycięży, że pozostanie wolnym, niepodległym, suwerennym krajem.

Ogromnie dziękuję moim rodakom za udzielanie pomocy naszym gościom z Ukrainy. Są uchodźcami, tak, ale wszyscy dobrze wiemy, że naszymi gośćmi. Kiedy tam się jest, to człowiek rozumie dlaczego oni schronili się u nas. Ta pomoc jest im ogromnie potrzebna. Jestem za nią moim rodakom ogromnie wdzięczny, za okazane serce i wierzę w to głęboko, że te właśnie serca zmienią historię

– powiedział prezydent.

Pytany o zatwierdzenie przez prezydenta USA nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 800 mln dolarów, w skład którego wejdą m.in. systemy artyleryjskie, pojazdy opancerzone oraz śmigłowce, prezydent Duda odparł:

To dobrze, że zatwierdził. Ukrainie jest potrzebna pomoc militarna. Dziękuję ogromnie panu prezydentowi Joe Bidenowi za tę decyzję ważną i odważną.

Jednocześnie – odnosząc się do walki Ukraińców z najeźdźcami z Rosji – Duda zaznaczył, że „tam są gorące serca, które chcą bronić Ukrainy za wszelką cenę, potrzebują tylko broni, odpowiedniego sprzętu, aby mogli to robić”. „Jeżeli ten sprzęt dostaną, Ukraina się obroni” – zapewnił.

Był też pytany o tematy ostatnich rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Z panem prezydentem Zełenskim często rozmawiam. Po raz pierwszy od ponad miesiąca miałem sposobność spotkać się z nim twarzą w twarz. Ale tematy są zawsze te same – opis sytuacji, „pomóżcie nam, prosimy o większe sankcje, prosimy o większe dostawy broni, prosimy o wszelkie wsparcie i dziękujemy wam za wszystko, co dla nas robicie”. Tak też było i tym razem, tyle tylko, że bardziej szczegółowo, tyle tylko, że mogliśmy sobie więcej powiedzieć niż przez telefon.

Kończąc konferencję prasową And5rzej Duda przypomniał fragment ukraińskiego hymnu państwowego: „Szcze ne wmerła Ukraina!” (nie umarła jeszcze Ukraina!).

Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda. Fot. PAP/EPA

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie, Fot. PAP/EPA

Autor: PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Rosja, Ukraina, sankcje, Kijów, Andrzej Duda
W Olsztynie i Elblągu uczczono ofiary zbrodni katyńskiej. „Należy podkreślać, kto był ofiarą, a kto katem”

Olsztyn upamiętnił ofiary zbrodni katyńskiej. Uroczystości o randze wojewódzkiej odbyły się przy pomniku katyńskim na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej. Przy pomniku katyńskim odczytany został apel pamięci,...

Zamknij
RadioOlsztynTV