Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie i Elblągu uczczono ofiary zbrodni katyńskiej. „Należy podkreślać, kto był ofiarą, a kto katem”

Fot. M. Lewiński

Olsztyn upamiętnił ofiary zbrodni katyńskiej. Uroczystości o randze wojewódzkiej odbyły się przy pomniku katyńskim na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej.

Przy pomniku katyńskim odczytany został apel pamięci, który zakończył się salwą honorową.

00:00 / 00:00

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Później przeniosły się na cmentarz. Był to też czas na przemówienia. Nie zabrakło w nich nawiązań do wojny w Ukrainie. Głos zabrał m.in. wojewoda Artur Chojecki.

I wtedy, i dzisiaj, zwłaszcza dzisiaj, kiedy mogłoby się zdawać wszyscy są świadomi zła, jakie niesie ze sobą wojna, trudno jest zrozumieć sens imperatywu, który każe jednemu narodowi wtargnąć (…) w granice drugiego państwa, siejąc zniszczenie, niosąc śmierć, pozostawiając wszędzie znaki bestialskiej przemocy (…)

00:00 / 00:00

Za mikrofonem stanął też marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Wydarzenie sprzed 82. lat oraz to, co obecnie dzieje się w Ukrainie uświadamia nam niegodziwość, do jakiej zdolny jest człowiek wobec człowieka. To, co łączy te zbrodnie, jest głośnym krzykiem ostrzeżenia przed ideologią zbudowaną na kłamstwie i opresji.

00:00 / 00:00

Barbara Gawlicka, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie, nie ukrywa, że mimo upływu lat, każda rocznica zbrodni katyńskiej jest bolesna.

Najbardziej przeżywają to dzieci katyńskie, które jeszcze są wśród nas. Wojna w Ukrainie przywołała zwłaszcza u nich trudne wojenne wspomnienia z 1939 roku. Wówczas utraciły dzieciństwo, poczucie bezpieczeństwa. Długo czekały na swoich ojców i się nie doczekały.

00:00 / 00:00

Takich nawiązań nie zabrakło też w homilii biskupa Janusza Ostrowskiego. Mówił, że – niestety – teraz mamy „ciąg dalszy tego samego”.

Dla nas nie jest to nic nowego (…) Znając historię naszego narodu na własnej skórze wiemy, z kim mamy do czynienia, z jakim systemem i z jakimi ludźmi. Od ponad stu lat to się nie zmieniło (…)

00:00 / 00:00

Na cmentarzu była też posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent. Wypowiadała się w podobnym duchu. Również nawiązując do Ukrainy.

To, co dziś dzieje się w Ukrainie – te masowe groby, które dzisiaj są odkrywane w Buczy, to tak samo pamiętamy obrazki i zdjęcia z odkrytych grobów w Katyniu, Charkowie, Miednoje. To charakterystyczne dla rosyjskiej, radzieckiej agresji.

00:00 / 00:00

Naczelnik olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Karol Sacewicz przypomina, że IPN traktuje klasyfikuje zbrodnię katyńską jako ludobójstwo.

Biologia wymierzyła swój wyrok na sprawcach, natomiast dla świadomości społeczeństw i przyszłych pokoleń, żeby nie doszło do rewizji i zatarcia równicy między sprawcą a ofiarą należy dobitnie podkreślać, kto był ofiarą, dlaczego został zamordowany i kto był katem, a kto sprawcą.

00:00 / 00:00

Uroczystości w Elblągu

W samo południe na cmentarzu komunalnym w Elblągu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą zbrodni w Katyniu. Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski podkreślił, jak ważna jest prawda i możliwość mówienia o niej światu.

To, że dzisiaj możemy o tym głośno mówić, głosząc prawdę to znak, że ona zawsze zwycięża nad kłamstwem, a dobro zawsze zwycięża zło.

Na elbląskich uroczystościach obecna była także kapitan Maria Kosecka ze Związku Piłsudczyków.

Na pewno jest to dzień zadumy, któremu niestety towarzyszą bardzo smutne refleksje. Osiemdziesiąta druga rocznica mordu Polaków to po prostu przykra sprawa.

Wśród osób składających kwiaty oraz wieńce pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Agrykola był Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, który podkreślił analogię wydarzeń z przeszłości do trwającej wojny w Ukrainie.

Nawiązując do tej rocznicy, mam w tym roku małe déjà vu. Obecna sytuacja w Ukrainie, mord cywilnej ludności oraz wojna, która dzieje się za granicą naszego kraju w pewien sposób pokazuje nam, że czasy pokoju nie zostały nam dane na zawsze.

00:00 / 00:00

Cześć i chwała tym, którzy zostali zamordowani w katyńskich lasach.

Fot. W-MUW w Olsztynie

Fot. W-MUW w Olsztynie

Fot. W-MUW w Olsztynie

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. W-MUW w Olsztynie

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: M. Lewiński/J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M. Rutynowski

Więcej w historia, wojna, pamięć, Rosja, ofiary, Katyń, Zbrodnia Katyńska
Port w Elblągu musi szukać nowych źródeł dochodu

Wojna w Ukrainie i związane z nią sankcje gospodarcze są dla Portu Morskiego w Elblągu poważnym problemem. To dlatego, że wciąż jeszcze 98 procent wymiany handlowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV