Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej i szczycie inflacyjnym. „Decyzje jeszcze nie zapadły”

Fot. PAP/L. Szymański

– Rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

– Rozważamy oczywiście przedłużenie całej tarczy antyinflacyjnej lub jej części – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy albo całą tarcze albo większość z jej istotnych elementów

– dodał.

Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br. obniżony został VAT na media:

  • na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.);
  • na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.);
  • na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Premier o inflacji

Jak mówił premier, trudno jest przewidzieć, kiedy przypadnie szczyt inflacyjny. – Obecne przewidywania są takie, że powinien wystąpić w II połowie roku, ale zależy to też od sytuacji międzynarodowej – zaznaczył szef rządu.

Jeżeli kryzys w Ukrainie będzie się pogłębiał, jeżeli wzrost cen surowców nadal będzie przekładał się na coraz wyższe ceny wszystkich produktów, to inflacja może potrwać

– stwierdził Morawiecki. Wyraził jednak nadzieję, że zgodnie z przewidywaniami NBP i instytucji międzynarodowych szczyt inflacji nastąpi w II połowie roku.

Szef rządu przypomniał, że wezwał prezesów banków, aby zaczęli podwyższać oprocentowanie lokat, depozytów i rachunków bieżących, i nadal ich do tego wzywa.

Niektóre instytucje finansowe poszły za moim apelem. Oprocentowania są wyższe

– mówił, dodając, że cały czas te poziomy nie są wystarczające w porównaniu do poziomu inflacji.

Zdaniem Morawieckiego państwo pokazało możliwości inwestycyjne, które chronią przed inflacją, w postaci obligacji antyinflacyjnych.

Już są dostępne. Poszerzamy sieć dystrybucji. Aby z jednej strony utrzymać zasady wolnego rynku i nie zmuszać banków do zmian cenowych, ale z drugiej strony, żeby stymulować ten wzrost

– stwierdził Morawiecki.

Premier wyraził również przekonanie, że poprzez „dobry przykład, jaki pokazuje Ministerstwo Finansów poprzez podniesienie oprocentowania obligacji, doprowadzimy do wzrostu oprocentowania lokat i depozytów w jeszcze większym wymiarze”.

Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mateusz Morawiecki, inflacja
Żywność drożeje i najprawdopodobniej będzie nadal drożeć. Co mówią eksperci?

W marcu, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny żywności poszły w górę średnio o 9,6 procent. Inflacja w Polsce rośnie od kilku miesięcy. Marzec...

Zamknij
RadioOlsztynTV