Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

GUS podał dane o inflacji. „Wkrótce zobaczymy lekki wzrost cen”

– Marcowy odczyt inflacji będzie najniższym wynikiem w tym roku, a wkrótce zobaczymy lekki wzrost cen, głównie przez koniec działań osłonowych – wskazał analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Sergiej Druchyn.

W piątek GUS opublikował wstępny szacunek inflacji w marcu. Wynika z niego, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 1,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc.

GUS wskazuje na dalsze spowolnienie tempa wzrostu cen żywności. Inflację obniżały m.in. ceny paliw oraz energii, które spadły o kolejno 4,5 i 2,6 proc. Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się w marcu z 5,4 do 4,5 proc.

– wskazał Sergiej Druchyn.

Analityk ocenił, że w najbliższych miesiącach zobaczymy ponowny wzrost cen, co ma być efektem powrotu standardowej stawki VAT na żywność. Jego zdaniem, ta zmiana podwyższy wskaźnik inflacji o 0,8 pkt. proc.

Dodatkowo tendencje na globalnych rynkach paliw i surowców rolnych sugerują nieco szybszy wzrost cen. Dlatego wyniki w II kwartale będą raczej zbliżone do 3,0 – 3,5 proc. W lipcu prawdopodobnie dojdzie do częściowego odmrożenia cen energii. Dlatego w III kwartale inflacja oscylować będzie blisko 5 proc.

– powiedział ekonomista.

Zdaniem Druchyna, inflacja na podobnym poziomie będzie się utrzymywać przez dużą część 2025 r.

Wysoki wzrost płac będzie przyczyniał się do wyższej inflacji w usługach. Obecnie dochody przeznaczane są na odbudowę oszczędności. Badanie koniunktury konsumenckiej GUS pokazuje rosnącą chęć społeczeństwa do oszczędzania. W związku z tym ten efekt jest przytłumiony. Spodziewamy się jednak, że to stan przejściowy – pod koniec roku prawdopodobnie zobaczymy wzrost popytu, który wpłynie na podwyżki cen

– stwierdził Sergiej Druchyn.

Autor: M. Siudaj (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w ceny, GUS, dane, inflacja
Dwa różne buty, by zwrócić uwagę na nierówność płci

Dwa różne buty na nogach kobiet, szczególnie dziś nie powinny dziwić. To symbol międzynarodowego protestu, do którego włączył się także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Co on oznacza? Odmienne...

Zamknij
RadioOlsztynTV