Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Policja ostrzega przed fałszywymi wezwaniami z systemu SOS

Fot. KMP Elbląg

Elbląscy policjanci apelują do kierowców o korzystanie z systemu SOS tylko wtedy, kiedy rzeczywiście pomoc jest potrzebna. Ostatnio dyżurni odebrali kilka zgłoszeń o wypadkach drogowych. A informacje wysłały auta, które miały uczestniczyć w zdarzeniu.

Alarm był fałszywy, bo kierowcy przez nieuwagę, bądź z ciekawości naciskali przycisk SOS w swoich samochodach. System e-call to przycisk zamontowany w samochodzie, połączony z nadajnikiem GSM, odbiornikiem GPS oraz czujnikami samochodu. Podczas normalnej jazdy pozostaje on w uśpieniu. Aktywuje się dopiero w momencie zderzenia i automatycznie wysyła dane z pojazdu do operatora numeru alarmowego 112. Te dane są bardzo precyzyjne. To nie tylko lokalizacja, ale też  godzina zderzenia, kierunek jazdy czy rodzaj paliwa, które zasila pojazd – tłumaczy Jakub Sawicki z zespołu prasowego elbląskiej komendy.

Te fałszywe alarmy zdarzyły się w Pasłęku i na terenie gminy Gronowo Elbląskie. Samochody wysłały sygnały SOS. Na miejsce przyjechały służby, które nie potwierdziły zdarzeń. Policjanci wyjaśniają obydwie sytuacje i apelują o rozsądne korzystanie z systemów alarmowych.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Za fałszywe wezwania służb ratunkowych grożą surowe kary – aresztu, ograniczenie wolności czy grzywny, nawet do półtora tysiąca złotych.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, sos, fałszywe
Jechał wężykiem mimo że nie był pijany. Lista zarzutów wobec 22-latka jest bardzo długa

  Nawet 5 lat w więzieniu może spędzić 22-letni motorowerzysta z Rucianego Nidy, który nie zatrzymał się do kontroli. Uwagę policjantów przykuł sposób jazdy kierowcy jednośladu....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV