Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńscy naukowcy opracowali innowacyjny implant, dzięki któremu psy po kontuzji kolana odzyskują pełną sprawność

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opracowali implant stabilizujący psie kolano po kontuzji. Poprzednie techniki stabilizacji opracowali Belgowie.

Psy, podobnie jak ludzie, są narażone na kontuzje stawów kolanowych. Zerwanie więzadeł krzyżowych w tylnych łapach to zjawisko powszechne u czworonogów. Olsztyńscy naukowcy wynaleźli implant, dzięki któremu psy odzyskują pełną sprawność.

Metodę operacyjnego leczenia zerwanego więzadła krzyżowego przedniego opracowali naukowcy z Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zespołem naukowców kieruje dr nauk weterynaryjnych Yauheni Zhalniarovich. Jak wyjaśnił naukowiec, zerwanie więzadeł krzyżowych w psich kolanach to poważny i powszechny problem, z którymi borykają się właściciele czworonogów.

Około 80 procent wszystkich przypadków kulawizny spowodowanych jest zerwaniem więzadeł. Najczęściej dotyczy to psów z nadwagą, zażywających za mało ruchu lub mających predyspozycje genetyczne. Podkurczona tylna łapa i pies kuśtykający na trzech to najczęstszy widok czworonoga z tym schorzeniem.

Opracowana metoda leczenia polega na wszczepieniu implantu tytanowego, który wmontowuje się po rozcięciu i przemieszczeniu do przodu guzowatości kości piszczelowej – wyjaśnił doktor Yauheni Zhalniarovich. Technika opracowana przez jego zespół, w dłuższym czasie daje najmniej zmian zwyrodnieniowych u psa, co sprowadza się do tego, że przez dłuższy czas pies jest sprawny i nie kuleje.

Poprzednie techniki stabilizacji psiego kolana opracowane przez Belgów były z zastosowaniem implantu od strony przyśrodkowej. W konsekwencji dochodziło do nierównego rozkładu sił w kolanie, co mogło powodować złamania fragmentu kości piszczelowej.

Polski implant jest mocowany od strony przedniej za pomocą dwóch wkrętów na środku i dzięki temu staw kolanowy w psiej łapie jest stabilny i nie poddaje się on mikroruchom. Co ważne, rehabilitacja czworonoga przebiega szybko i sprawnie. Psy z innowacyjnym implantem mogą obciążać operowaną łapę już po trzech dniach. Gdy stosuje się starszą metodę, pies może stawać na operowaną kończynę dopiero na 2-3 tygodniach.

Dodatkową zaletą metody jest cena. Operacja z zastosowaniem innowacyjnego implantu jest tańsza o około połowę od dotychczasowych technik operacyjnych. Z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego współpracuje firma z Juchnowca Kościelnego koło Białegostoku, która prototypy implantów do psiego kolana drukuje na drukarkach 3 D.

Metoda leczenia operacyjnego z zastosowaniem innowacyjnego implantu dopracowywana jest na owcach, ponieważ – jak tłumaczą naukowcy – kolano owcy ma podobną biomechanikę, jak kolano psa. Ale docelowo implant będzie stosowany u psów. Pierwsze operacje u czworonogów z pełnym sukcesem olsztyńscy naukowcy już wykonali.

Na opracowanie metody leczenia operacyjnego zerwanych więzadeł krzyżowych przednich z zastosowaniem implantu zespół dr Zhalniarovicha otrzymał grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 972 tysięcy złotych.

 

(PAP/BSChromy)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pies, UWM, operacja, weterynaria, 3D, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, łapa, kolano, implant, implanty, stabilizacja, Yauheni Zhalniarovich
UWM będzie kształcił przyszłych biznesmenów

Po wakacjach na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wystartuje Akademia Biznesu dla studentów UWM i doktorantów Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, którzy mają zdolności i chęci do pokierowania w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV