Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

UWM będzie kształcił przyszłych biznesmenów

Bogdan Włodarczyk

Po wakacjach na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wystartuje Akademia Biznesu dla studentów UWM i doktorantów Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, którzy mają zdolności i chęci do pokierowania w przyszłości własnym przedsiębiorstwem. Akademia ma tylko 30 miejsc, a studenci, którzy zaczną w nim naukę będą prowadzić pod okiem mistrzów wirtualne przedsiębiorstwo.

W Rozmowach o Gospodarce Polskiego Radia Olsztyn rozmawialiśmy z dr. Bogdanem Włodarczykiem, dyrektor Akademii Biznesu UWM, pracownikiem naukowym Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu w Olsztynie.

Leszek Cimoch: To jest projekt skierowany tylko do swoich, do użytku wewnętrznego? Dlaczego?

Bogdan Włodarczyk: Projekt jest adresowany tylko do studentów i doktorantów UWM i PAN, bo finansują ten projekt Uniwersytet oraz instytucje lokalne. Będziemy kształcić tylko 30 osób.

Leszek Cimoch: Dlaczego doktorant z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności w Olsztynie miałby zainteresować się takimi studiami ?

Bogdan Włodarczyk: Jeśli jest doktorantem to prawdopodobnie prowadzi innowacyjny projekt badawczy i on może być zrealizowany w rzeczywistym świecie. Akademia będzie najlepszą podstawą do przygotowania młodego człowieka, jak odnaleźć się w świecie biznesu, finansów na wysoko konkurencyjnym rynku

Leszek Cimoch: Jak student weterynarii wymyśli sobie, że po studiach będzie prowadził hurtownię weterynaryjną i dostanie się do Akademii to będzie miał zajęcia z ludźmi, którzy powiedzą jak ją z sukcesem prowadzić?

Bogdan Włodarczyk: Możliwe że tak, dzisiaj nie wiemy czy zapewnimy osoby, które prowadzą podobny biznes ale zapewnimy osoby, które w ogóle prowadzą biznes i sobie poradziły. Do tego trzeba być przygotowanym nie tylko pod względem formalno-prawnym, organizacyjnym, ale i mentalnym, mieć energię i zapał.

Leszek Cimoch: Czym różni się Akademia od przeróżnych podyplomowych studiów ekonomicznych w Polsce? Od specjalistycznych kursów i dokształtów branżowych?

Bogdan Włodarczyk: Z punktu widzenia szkolnictwa wyższego jesteśmy zobligowani do przestrzegania pewnym norm i zasad uczelnianych. Innowacyjność Akademii wyraża się w programie, w podejściu do słuchaczy, na dużej koncentracji na danym słuchaczu i jego pomyśle, na profesjonalnym przygotowaniu do uruchomienia pomysłu po ukończeniu Akademii. Student będzie miał przygotowany model biznesowy, biznes-plan oraz to, z kim będzie mógł ten plan na rynku zrealizować, z jakich środków pomocowych będzie mógł skorzystać.

Leszek Cimoch: Czy różnica ma się rozgrywać na poziomie wykładowców. Zamiast profesorów teoretyków będą osoby z praktyką gospodarczą, które działają w biznesie?

Bogdan Włodarczyk: Takie są założenia, ponad 50% kadry, to mają być osoby z praktyką gospodarczą. Sami prowadzą biznes bądź są zatrudnieni na kluczowych stanowiskach w firmach.

Leszek Cimoch: Mają być trzy grupy wykładowców Akademii: Mentor, Doradca, Mistrz gry? Co będzie robił Mistrz?

Bogdan Włodarczyk: Student będzie prowadził wirtualne przedsiębiorstwo w każdym możliwym zakresie. Mistrz gry ma kreować realne sytuacje rynkowe. Efekty będziemy rozliczać semestralnie. Będziemy wiedzieć, jakie student odniósł sukcesy i jakie popełnił błędy.

Rekrutacja do Akademii odbędzie się we wrześniu studia, a zajęcia ruszą w listopadzie.

Posłuchaj całej rozmowy.

00:00 / 00:00

 

(asocha)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, Bogdan Włodarczyk
Ponad 200 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zakończyło rok akademicki

Młodzi odkrywcy z regionu uroczyście zakończyli rok akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Od lutego przeszło 200 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z między innymi Olsztyna, Szczytna, Lamkowa,...

Zamknij
RadioOlsztynTV