Rozwój pszczelarstwa. Naukowcy i przedsiębiorcy o problemach w branży
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zorganizował konferencję pod hasłem „Nauka podstawowym filarem rozwoju pszczelarstwa”. Jest skierowana do naukowców, przedsiębiorców związanych z branżą oraz samych pszczelarzy.
Na spotkaniu zostały zaprezentowane działania podjęte przez naukowców na rzecz rozwoju pszczelarstwa oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Organizatorzy konferencji podkreślają, że niezbędny jest dialog z pszczelarzami i przedsiębiorcami, aby zrozumieć problemy i współpracować.
Nauka jest motorem napędowym dla rozwoju tej dziedziny, ale jednocześnie niezbędny jest dialog z amatorami i przedsiębiorcami w celu zrozumienia ich problemów – podkreślała organizatorka konferencji, dr hab. Beata Bąk.
Jest takie powiedzenie, że naukowiec bez praktyki, to jak pszczoła bez miodu i tutaj ma ona bardzo duże uzasadnienie. Badamy wpływ pestycydów na pszczoły, a także nowoczesnych technologii na pszczelarstwo, kreujemy też trendy. Nasze badania powodują, że pszczelarze-amatorzy zaczynają działać na szerszą skalę.
– powiedziała.
Wydarzenie zorganizowała Katedra Drobiarstwa i Pszczelnictwa UWM, która współpracuje z pszczelarzami m.in. w zakresie walki z chorobami owadów m.in. pszczół.
Najważniejszym punktem konferencji było podsumowanie działalności naukowej prof. dr. hab. Jerzego Wildego z Katedry Drobiarstwa i Pszczelnictwa UWM. Naukowiec wniósł ogromny wkład w rozwój pszczelarstwa i przez lata kierował zespołem naukowym, który podejmował trudne problemy badawcze.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: B. Gajlewska/A. Skrago
Redakcja: P. Jaguszewski/Ł. Sadlak