Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od przyszłego roku e-maile zastąpią listy polecone

Fot. Pixabay.com

Już w przyszłym roku e-maile zaczną zastępować listy polecone wysyłane przez urzędy. Monopol na obsługę e-korespondencji prawdopodobnie uzyska Poczta Polska.

E-doręczenie, czyli e-mail, który ma mieć moc urzędową, zastąpi list polecony. Docelowo ma to być wyłączna forma oficjalnej komunikacji między instytucjami publicznymi, ale także pożądana w relacjach obywatela z administracją państwową.System e-doręczeń zorganizuje i będzie nadzorował narodowy operator cyfrowy. Tym zostanie najprawdopodobniej Poczta Polska.

To oznacza, że nie banki czy operatorzy telekomunikacyjni, jak chciała była minister cyfryzacji Anna Streżyńska, lecz państwowa spółka ma stać się kluczowym podmiotem e-administracji. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest Marek Zagórski, nowy szef resortu. Teraz przychylił się do niego Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Idea jest taka, by dla przedsiębiorców i obywateli e-polecone były darmowe. Za wysłane e-maile będą płacić urzędy. Rezygnując z poleconych papierowych, oszczędzą jednak nawet 100 mln rocznie. Za transfer w pierwszym roku działalności systemu zapłacą 90% zwykłego poleconego. Finalnie będzie to 65%.

Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt ustawy w tej sprawie. – Wdrożenie będzie realizowane etapowo. Przewidujemy przeprowadzenie go w latach 2019-2021 – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Źródło: PAP/Rzeczpospolita
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w listy, Poczta Polska, polecone, e-mail
100-lecie niepodległości na znaczkach pocztowych. Wystawa czynna do soboty

Po dziewięciu latach ponownie w Olsztynie można oglądać najciekawsze kolekcje filatelistyczne. Dziś w budynku Poczty Polskiej została otwarta Krajowa Wystawa zatytułowana "665 lat Olsztyna i 100...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV