Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Nowa noclegownia w Olsztynie. Sypiący się budynek zastąpi nowy obiekt

Schronisko dla bezdomnych. Fot. Ł. Węglewski

Budynek, który dziś zapewnia schronienie osobom bezdomnym i potrzebującym pomocy, jest w fatalnym stanie technicznym i nie spełnia norm dla tego typu obiektów. W tym tygodniu ma być rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę przebudowy.

Prace budowlane, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ruszą w kwietniu i mają potrwać 1,5 roku. Co wtedy z osobami, które korzystają z noclegowni? Robert Kuchta, dyrektor noclegowni i schroniska dla osób bezdomnych w Olsztynie mówi, że dla wielu osób informacja o tymczasowym zamknięciu była impulsem do działania.

Jedni już podjęli pracę, inni pogodzili się z rodziną, kolejni rozglądają się za miejscem, w którym będą mogli w trudnych warunkach pogodowych przenocować.

00:00 / 00:00

Pozostałym osobom mają być zaproponowane ustalone przez MOPS rozwiązania. A może to być na przykład przeniesienie do innej gminy – informuje dyrektor ośrodka pomocy społecznej w Olsztynie Elżbieta Skaskiewicz i dodaje, że już prowadzone są rozmowy w tym temacie.

00:00 / 00:00

Na budowę nowej noclegowni udało się pozyskać dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego, która ma pokryć 85 procent kwoty planowanej inwestycji, a ta ma kosztować wstępnie 5 mln złotych.

Nowy obiekt ma być dostosowany do współczesnych wymogów. Robert Kuchta mówi m.in o poprawie warunków temoizolacyjnych, pomieszczeniach dostosowanych do osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich czy zwiększeniu liczby łazienek.

00:00 / 00:00

Budowa noclegowni to początek zmian w tej części miasta – dodaje natomiast Łukasz Łukaszewski, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rozwoju Miasta z klubu radnych Platformy Obywatelskiej. W planach jest wybudowanie w tym rejonie budynków komunalnych i socjalnych. Tak, by ta część miasta była przeznaczona do kompleksowej pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej czy życiowej.

00:00 / 00:00

Proces inwestycyjny w tej sprawie ma się rozpocząć jeszcze w tym roku – dodał Łukaszewski.

Autor: K. Grabowska
Reakcja: A. Niebojewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, bezdomni
Rusza nabór wniosków do budżetu obywatelskiego. Do wydania ponad 7 milionów

Od poniedziałku 9 stycznia do wtorku 28 lutego mieszkańcy Olsztyna mogą składać wnioski do dziesiątej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wykorzystania jest 7,5 miliona złotych. Mieszkańcy,...

Zamknij
RadioOlsztynTV