Nie żyje, pochodzący z Ełku, niemiecki pisarz Siegfried Lenz
W wieku 88 lat zmarł Siegfried Lenz – niemiecki pisarz, urodzony w Ełku w 1926 roku.
Od wielu lat mieszkał w Hamburgu. Z rodzinnego miasta wyjechał mając zaledwie 17 lat. Osobiście nie chciał tu wracać przez długie lata, wracał za to w swoich książkach m.in. w Muzeum Ziemi Ojczystej, Lekcja niemieckiego, czy Słodkie Sulejki.
Do miejsca, w którym przyszedł na świat i spędził dzieciństwo przyjechał w 2011 roku, żeby odebrać tytuł Honorowego Obywatela Ełku, przyznany przez radnych po raz pierwszych w powojennej historii miasta. Wtedy przyjechał do rodzinnego miasta pierwszy raz od prawie 70 lat. Siegfried Lenz tłumaczył, że nigdy nie nauczył się mówić po polsku:
Poza honorowym obywatelstwem, ówczesny rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Józef Górniewicz wręczył pisarzowi Złoty Laur uczelni, a wicemarszałek województwa Jarosław Słoma odznakę honorową za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego.
Siegfried Lenz podobnie jak Guenter Grass, był zdecydowanym przeciwnikiem niemieckich roszczeń terytorialnych wobec Polski. Popierał politykę kanclerza Willy’ego Brandta zmierzającą do pojednania z Polską i uznania powojennych granic. W swoich utworach poruszał tematy rozliczenia z hitlerowską przeszłością i historii Mazur.
Jego książki przetłumaczono na 30 języków i wydano w ponad 20 milionach egzemplarzy. O znaczeniu jego pisarstwa dla świadomości mieszkańców Mazur mówią profesorowie: Ewa Płomińska-Krawiec z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Andreas Kellatat z Uniwersytetu w Moguncji w Niemczech oraz Jarosław Ławski z Katedry Badań Filologicznych Uniwersytetu w Białymstoku.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Zbrożek
Władze Ełku wysłały list kondolencyjny do rodziny zmarłego Siegfrieda Lentza. – Od kilku lat twórczość niemieckiego pisarza przybliża Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne Ełk XXI – mówi wiceprezes Iwona Drażba:
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku od środy można oglądać wystawę poświęconą Siegrfriedowi Lentzowi.
(mswi/mzbr/bsc)