Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Michał Wypij: Mamy złego prezydenta, którego nie stać na odważne decyzje

Jestem przekonany, że w wyborach na prezydenta Olsztyna będziemy mieli lepszego kandydata niż Czesław Jerzy Małkowski powiedział w Porannych pytaniach poseł Porozumienia Michał Wypij.

Nowelizacja przepisów dyscyplinujących sędziów
Sejm przyjął przepisy zwiększające odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, zakazujące także samorządowi sędziowskiemu wypowiadania się np. na tematy polityczne. Przeciwnicy tych przepisów określają je mianem ustawy kagańcowej. Michał Wypij podkreśla, że zmiana przepisów była konieczna, głównie ze względu na oczekiwania społeczne.

Zdaję się sobie sprawę, że część obozu sędziowskiego nie chce zmian. Na początku lat 90. prof. Strzembosz powiedział, że środowisko oczyści się samo, samo się zreformuje. Nic takiego nie miało miejsca. Potem druga szansa była, kiedy ministrem sprawiedliwości był Jarosław Gowin, wtedy jeszcze polityk Platformy Obywatelskiej i zaproponował reformę wspólnie z rządem, środowisko sędziowskie zrobiło absolutnie wszystko, żeby nie zrobić absolutnie nic. Premier Gowin powiedział na odchodne, że przyjdzie po mnie ktoś, kto zrobi tę reformę bez was. Tym kimś jest Zbigniew Ziobro. Nie było już kolejnej drogi, to jest jedyna szansa, żeby zreformować wymiar sprawiedliwości. 

Nowy wicewojewoda warmińsko-mazurski
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki ma już dwóch zastępców. Nominację na stanowisko drugiego wicewojewody warmińsko-mazurskiego otrzymał – związany z Porozumieniem – Aleksander Socha. To pierwsza osoba związana z tą partią w kierownictwie Urzędu Wojewódzkiego. Poseł Michał Wypij Olsztyn mówił, że nie trzeba było długo namawiać koalicjantów z Prawa i Sprawiedliwości do przyznania Porozumieniu tego stanowiska.

To jest dobra wiadomość dla mieszkańców Warmii i Mazur, być może gorsza dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który stracił znakomitego kanclerza. Potrzebujemy wsparcia – z jednej strony bardzo silnej reprezentacji w Sejmie, a z drugiej strony wsparcia organów, które reprezentują rząd także tutaj, na miejscu. Na Warmii i Mazurach musimy zawalczyć o należne nam miejsce. 

Aleksander Socha przez większość swojego życia był związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Od 2005 roku do chwili obecnej – z 4-letnią przerwą – był jego kanclerzem. W Urzędzie Wojewódzkim będzie nadzorował wydziały zajmują się zdrowiem, rolnictwem i ochroną środowiska.

Porozumienie za referendum w sprawie odwołania prezydenta Olsztyna
Na początku bieżącego tygodnia olsztyńscy posłowie partii Porozumienie zapowiedzieli, że poprą referendum w sprawie odwołania prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza oraz że włączą się w zbieranie podpisów pod jego organizacją.

Wierzę w to, że po pierwsze odwołamy Piotra Grzymowicza i skończymy ten etap stracony szans. Jednocześnie zaproponujemy takiego kandydata, który połączy mieszkańców Olsztyna. 

Referendum zostało zainicjowane przez zwolenników byłego prezydenta Czesława Małkowskiego. Poseł Wypij przekonywał jednak, że nawet jeśli Piotr Grzymowicz zostanie odwołany, to Czesław Małkowski nie wróci do ratusza. Aby referendum doszło do skutku, jego zwolennicy muszą zebrać prawie 13 tysięcy podpisów. Mają na to czas do 9 marca.

Posłuchaj całej rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Michał Wypijem

00:00 / 00:00

 

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: Ł.Węglewski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, referendum, Poranne Pytania, porozumienie, Michał Wypij, video
Jarosław Gowin w Radiu Olsztyn: Uchwała Sądu Najwyższego grozi chaosem prawnym [WIDEO]

Jarosław Gowin krytycznie o uchwale Sądu Najwyższego. Wicepremier wypowiedział się na jej temat podczas spotkania w Olsztynie. W czwartek Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w której stwierdził,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV