Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Kazimierczuk: Agencja ma wiele programów adresowanych do rolników

Dr Marcin Kazimierczuk

Już tylko 9 dni zostało rolnikom z Warmii i Mazur, poszkodowanym na skutek działania klęsk żywiołowych, na składanie wniosków o refundację – przypomniał gość Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn dr Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie. Do marca ma ruszyć nowy program wsparcia dla rolników, których gospodarstwa leżą na obszarze Natura 2000. Rusza też program bezzwrotnej dotacji dla małych gospodarstw na przekwalifikowanie działalności.

Krzysztof Kaszubski: Program wsparcia obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Kim mogą być beneficjenci tego programu? To duży program skierowany do rolników na Warmii i Mazurach.

Dr Marcin Kazimierczuk: Program zawiera wiele działań, które realizuje Agencja. Obecnie trwa nabór z działania odtwarzanie potencjału produkcji rolniczej zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych. To wezwanie trwa od 27 grudnia i zakończy się 25 stycznia tego roku. Z pomocy będą mogli skorzystać rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu klęsk żywiołowych, w wysokości 30 % swojego dochodu licząc 3 lata wstecz oraz ponieśli straty w środkach trwałych – tutaj można liczyć na refundację nowych maszyn i urządzeń rolniczych. Można też odtwarzać sady i plantacje krzewów owocowych, wieloletnich, jak również można liczyć na odtworzenie stada podstawowego.

Krzysztof Kaszubski: Jakie warunki musi spełnić rolnik, żeby się zgłosić po środki pomocowe?

Dr Marcin Kazimierczuk: Musi mieć stosowny raport od komisji powołanej przez wojewodę. Raport musi wskazywać, że poniósł stratę w uprawach co najmniej 30% i dowód, że został zniszczony środek trwały, np. silny wiatr spowodował zawalenie się budynku gospodarskiego, w którym znajdowały się ciągniki rolnicze, które zostały zniszczone, wówczas będzie mógł starać się o refundację na zakup nowego ciągnika.

Krzysztof Kaszubski: Co to takiego koszty kwalifikowane?

Dr Marcin Kazimierczuk: Należą do nich koszty zakupu nowych maszyn i urządzeń rolniczych, koszty związane z odnowieniem sadu zniszczonego na skutek klęsk żywiołowych, jak również z odnowieniem stada podstawowego.

Krzysztof Kaszubski: W jakim przypadku rolnik nie może liczyć na zakwalifikowanie się do tego programu?

Dr Marcin Kazimierczuk: Jeśli nie wykaże strat i nie będzie miał raportu komisji powołanej przez wojewodę.

Krzysztof Kaszubski: Jaki jest limit przyznawania dotacji?

Dr Marcin Kazimierczuk: Generalnie rozporządzenie wskazuje na zwrot kosztów w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 300 tys. złotych. Ważną rzeczą jest to, że należy udokumentować ubezpieczenie upraw rolniczych i zwierząt gospodarskich, które jest obowiązkiem rolnika, na mocy ustawy z 2005 roku. Jeśli tego ubezpieczenia nie było, to refundacja jest zmniejszana o 50%, czyli nie zwrot maksymalnie 300 tys. złotych, tylko 150 tys. złotych.

Krzysztof Kaszubski: Pozostało jeszcze 9 dni na złożenie dokumentów?

Dr Marcin Kazimierczuk: Już w grudniu 2016 roku, dzięki państwa antenie, sygnalizowaliśmy o tym programie, to kolejne przypomnienie.

Krzysztof Kaszubski: Ile wniosków można złożyć jeden rolnik?

Dr Marcin Kazimierczuk: W tym wezwaniu jest mowa o jednym wniosku i kwocie maksymalnej 300 tys. złotych.

Krzysztof Kaszubski: Modernizacja gospodarstw położonych w obszarze Natura 2000. Jak działa ten program?

Dr Marcin Kazimierczuk: To działanie ma wejść w życie w I kwartale tego roku. Pewną nowością jest harmonogram otwieranych działań zaproponowanych przez ministra rolnictwa. Zgodnie z nim I kwartał to czas wezwania z tego programu.

Krzysztof Kaszubski: Jakie jest założenie tego programu?

Dr Marcin Kazimierczuk: Ma on wesprzeć gospodarstwa zajmujące się gospodarką ekstensywną, z tego powodu, że znajdują się na obszarze Natura 2000. Bardziej stawia się w nim na ochronę środowiska, ptactwa i wszelka ingerencja człowieka musi być pod pełną kontrolą. Program ma rekompensować mniejsze przychody gospodarstw na tym terenie.

Krzysztof Kaszubski: Czy to jest taka forma wsparcia, jak w przypadku dotacji unijnych.

Dr Marcin Kazimierczuk: Tutaj mamy do czynienia z innym programem ukierunkowanym tylko na obszary Natura 2000, związanym głównie, albo z produkcją zwierząt trawożernych, albo wspomaganiem rozwoju trwałych użytków zielonych.

Krzysztof Kaszubski: Bez specjalnego ich nawożenia?

Dr Marcin Kazimierczuk: Trzeba spełnić wymogi zawarte w planie ochrony.

Krzysztof Kaszubski: Kolejny program, premia na rzecz rozpoczęcia działalności pozarolniczej. Czy chcecie, by rolnicy odchodzili od działalności rolniczej?

Dr Marcin Kazimierczuk: Chcemy zachęcić rolników z mniejszych gospodarstw, niskotowarowych do przekwalifikowania się. Dajemy premię bezzwrotną w wysokości 100 tys. złotych

Krzysztof Kaszubski: Premia jest bezzwrotna?

Dr Marcin Kazimierczuk: Podstawowym warunkiem jest to, żeby rolnik od 24 miesięcy przed złożeniem wniosku o pomoc finansową był ubezpieczony w KRUS-ie, prowadził działalność rolniczą a nie prowadził wcześniej działalności gospodarczej. Za 100 tys. złotych może zacząć rozwijać działalność gospodarczą.

Krzysztof Kaszubski: Czy rolnik musi całkowicie zrezygnować z działalności rolniczej?

Dr Marcin Kazimierczuk: Może kontynuować obok, ale musi zrezygnować z ubezpieczenia w KRUS-ie i musi zarejestrować działalność gospodarczą i utworzyć jedno miejsce pracy, choćby dla siebie.

Posłuchaj całej rozmowy.

00:00 / 00:00

 

 

 

(as)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej w rolnictwo, gospodarstwo, rolnik, Natura 2000, KRUS, dotacja, klęska żywiołowa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Kolej, port lotniczy, transport miejski. Kto dostanie najwięcej?

Kolej, port lotniczy i transport miejski. Znamy już pieniądze przeznaczone z budżetu Olsztyna oraz urzędu marszałkowskiego na transport publiczny. I tak – Olsztyn planuje dopłacić na...

Zamknij
RadioOlsztynTV