Lidzbark Warmiński – podziemie zamku
Budowany w latach 1350-1401 zamek w Lidzbarku Warmińskim zaliczany jest do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Pierwotnie budowa zamku była realizowana przez biskupów warmińskich. Usytuowany w widłach rzek: Łyny i Symsarny, był dodatkowo otoczony murami oraz fosami. Po przejechaniu przez fosę, możliwym było dostanie się na dziedziniec zamkowy przez bramę, usytuowany w centralnej części południowego skrzydła. Po pożarze zamku w 1442 roku dobudowane zostały wieżyczki na poszczególnych konsolach.
Obiekt przypomina warownię krzyżacką. Na piętrze można oglądać kaplicę, kapitularz, salę audiencyjną, komnaty biskupie oraz wielki i mały refektarz. Umieszczono tu także szereg ekspozycji. Wszystkie sale posiadają sklepienia gwiaździste oraz gotyckie i renesansowe portale. W dawnych pomieszczeniach, w których niegdyś mieściły się m.in. spiżarnie czy spichlerze, jest obecnie galeria malarstwa współczesnego.
Na uwagę zwraca także, znajdujący się na przedzamczu, budynek pałacowy, postawiony przez biskupa Grabowskiego z herbem oraz orderem Orła Białego nad wejściem. Zachowała się również okazała baszta, która była przystosowana do broni artyleryjskiej. Przed bramą natomiast zachowały się relikty pałacu, który dobudowany został w 1673 roku przez biskupa warmińskiego Wydżgę i spełniał przez pewien czas funkcję lokum dla biskupów.
Pewne części zamku są jednak wciąż nieodkryte i owiane wieloma tajemnicami. Na uwagę zasługują szczególnie dwie kondygnacje podziemne. Obecnie w ich fragmencie znajdują się – udostępniona dla turystów – zbrojownia. Cześć pomieszczeń nie jest jednak udostępniana odwiedzającym. Na ich bliższe poznanie zaprasza Robert Lesiński.
Wysłuchaj dźwięków przygotowanych przez autora audycji