Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ballada o spalonej synagodze

W Kętrzynie upamiętniono miejsce, w którym przed wojną mieściła się synagoga. Świątynię zniszczyli naziści podczas Nocy Kryształowej w 1938 roku. Przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy i Daszyńskiego uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową.

Na tablicy w językach: polskim i niemieckim wyryto cytat z Psalmu 26,8: Panie! Umiłowałem mieszkanie domu Twego i miejsce przebywania chwały Twojej oraz napis: W tym miejscu stała synagoga, miejsce zgromadzeń Gminy Żydowskiej centrum ich życia religijnego, spalona przez niemieckich nazistów w 1938 roku.

Z inicjatywą upamiętnienia świątyni wystąpili naoczni świadkowie, byli mieszkańcy Kętrzyna – autochtoni – obecnie mieszkający w Niemczech. Jednym z nich był Tytmar Perch, który powiedział, że ufundowanie tablicy to znak pokojowego istnienia różnych kultur oraz odważnego dialogu między chrześcijanami a żydami.

Na uroczystość przyjechał z Warszawy członek Rabinatu Rzeczpospolitej Polskiej rabin Boaz Pash, który nie kryjąc wzruszenia dziękował za to, że są ludzie, którzy pamiętają że w tym miejscu stała synagoga i powiedział, że zgodnie z judaizmem, to miejsce jest na zawsze święte.

Tablicę wmurowano w chodnik przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy i Daszyńskiego, gdzie obecnie stoi dom mieszkalny. Uroczystość zorganizowali: Stowarzyszenie im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kętrzynie oraz miasto Kętrzyn.

 

Wysłuchaj reportażu Doroty Grzymskiej pt. Ballada o spalonej synagodze

Więcej w historia
200 lat więzienia w Barczewie

Od początku swego istnienia uznawane było za ciężkie i takim jest do dziś. Mija 200 lat od dnia, gdy w poklasztornych murach w Barczewie ulokowano więzienie-...

Zamknij
RadioOlsztynTV