Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leśnicy usuwają kosze na śmieci z lasów. W zamian proponują coś innego

Fot. Katarzyna Piasecka

Elbląscy leśnicy usuwają kosze na śmieci. Zamiast nich turyści zobaczą tabliczki z napisem „Zachowaj porządek. Dałeś radę przynieść śmieci do lasu. Dasz radę zabrać swoje śmieci ze sobą!”

Akcja jest przemyślana i celowa, bo śmieci w lesie to nie tylko problem estetyczny, ale też zagrożenie bezpieczeństwa np. dla dzikich zwierząt. Oprócz tego do pojemników dorzucane są odpady domowe czy poprodukcyjne, bo osoby, które tak robią chcą zaoszczędzić na wywozie.

Turyści są dla nas radością, choć niektórzy trochę problemów sprawiają

– żartuje Jan Piotrowski, rzecznik Nadleśnictwa Elbląg.

Sprawa zaśmiecania lasów jest całkiem poważna i nie skłania do żartów. Okazuje się, że tam gdzie stoi śmietnik, tam jest zwykle bałagan. Kosze nie są dobrze zabezpieczone, papiery i folia są rozwiewane przez wiatr. Wchodzą tam zwierzęta i roznoszą odpady po okolicy – dodaje rzecznik. Dlatego leśnicy przypominają starą zasadę wędrowców i harcerzy – swoje śmieci zabieraj ze sobą!

Warto dodać, że Nadleśnictwo Elbląg co roku wydaje około 100 tysięcy złotych na sprzątanie lasów po turystach i na usuwanie dzikich wysypisk śmieci.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, śmieci, zwierzęta, turyści, leśnicy
Przekop Mierzei Wiślanej turystyczną atrakcją. „Trzeba pamiętać o tym, że nie wszędzie wolno wejść”

Nowy Świat na Mierzei Wiślanej, gdzie budowana jest droga wodna z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany, jest niemal od początku miejscem wycieczek turystów zainteresowanych inwestycją. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV