Kuratorium będzie współpracować z Muzeum Stutthof. Krzysztof Marek Nowacki: Ta wiedza jest potrzebna współczesnemu pokoleniu
To trudna historia, dlatego nauczanie jej wymaga przygotowania. Muzeum Stutthof w Sztutowie rozpoczyna współpracę z Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty. W Olsztynie został podpisany w tej sprawie list intencyjny.
Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski uważa, że były nazistowski obóz zagłady to miejsce ważne w edukacji młodych ludzi.
Mam nadzieję, że to pomoże połączyć dwa bardzo ważne aspekty. Wiedzę, którą się przekazuje w szkole o faktach związanych z systemem obozów koncentracyjnych. A my damy to, co jest równie istotne, czyli zrozumienie w autentycznym miejscu, w oparciu o artefakty.
Jak będzie wyglądała współpraca kuratorium i muzeum – wyjaśnia wojewódzki kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.
Ta wiedza jest potrzebna współczesnemu pokoleniu. Wycieczki edukacyjne są i będą realizowane, są tylko pewnym procesem, który oznacza przygotowanie młodego człowieka, żeby zrozumiał dokąd jedzie, co i dlaczego się tam wydarzyło.
Organizowane będą zajęcia i warsztaty edukacyjne dla uczniów oraz nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego.
Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945) został powołany dzięki staraniom byłych więźniów obozu, uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962 r.
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Chmielewska