Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeździmy za szybko i nie przestrzegamy przepisów. Warmińsko-mazurska drogówka podsumowała rok

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Fotolia.com

Efekt – w 2018 roku spadła wprawdzie liczba wypadków, natomiast wzrosła liczba osób, które zginęły na drogach Warmii i Mazur.

Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wstępnie podsumowała bieżący rok. Najgorzej wyglądają statystyki wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Od początku stycznia do końca listopada na drogach Warmii i Mazur zginęło 131 osób. To więcej, niż w całym roku 2017.

– Głównymi przyczynami zdarzeń od lat jest przekroczenie prędkości, a po drugie – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieudzielenie pierwszeństwa pieszym – mówi młodszy inspektor Mariusz Tański, naczelnik warmińsko-mazurskiej drogówki.

To wszystko w sytuacji, gdy znacznie poprawia się stan warmińsko-mazurskich dróg.

– Jednak lepsze drogi i lepsze samochody to większe prędkości. Natomiast droga hamowania się nie zmienia – im wyższa prędkość, tym dłuższa droga hamowania – zauważa Mariusz Tański.

Eksperci zwracają też uwagę na konieczność edukowania wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Stanisław Szatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie, uważa, że należy ciągle przypominać podstawowe zasady.

– Ciągle mamy wiele przypadków, gdy kierowców, ale i piesi, zachowują się mało ostrożnie. Wyprzedzanie przed przejściem czy na przejściu. A ze strony pieszych – oni nie są zawsze tak widoczni, jak im się może wydawać – mówi Stanisław Szatkowski.

Ogólna liczba wypadków na Warmii i Mazurach jest natomiast mniejsza, niż przed rokiem. Od stycznia do listopada doszło do 1185 wypadków. Zmniejszyła się też liczba rannych oraz liczba kolizji.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadki, podsumowanie roku
Piesi coraz częściej korzystają z telefonów, przechodząc przez jezdnię. „Nie rozglądają się i wchodzą wprost pod nadjeżdżające pojazdy”

Odłóż telefon i żyj - do tego zachęcają spoty zwracające uwagę na ryzyko korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię. W tym roku na Warmii i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV