Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak zrobić zapasową kopię danych? Wskazówki

Na komputerze przechowujesz wiele ważnych plików i folderów, które narażone są na przypadkowe usunięcie lub awarię sprzętu. Aby nie doszło do ich utraty, warto co jakiś czas wykonywać kopię zapasową danych. Podpowiemy, jak to zrobić.

Dlaczego warto zrobić zapasową kopię danych?

Kopia zapasowa, zwana również kopią bezpieczeństwa czy backup danych, to nic innego, niż zapisywanie tych wszystkich informacji, które znajdują się na Twoim dysku wewnętrznym, na innych nośnikach, np. dyskach zewnętrznych (https://www.komputronik.pl/product/755358/samsung-portable-ssd-t7-shield-1tb-czarny.html). Tak, aby w razie ich utraty, łatwo można je było przywrócić.

Do utraty danych, może dojść na wiele różnych sposobów, dlatego warto co jakiś czas je kopiować, aby mieć pewność, że w razie konieczności, wystarczy je tylko ponownie wgrać na komputer.

Powodem ich utraty może być m.in.:

  • zgubienie lub awaria sprzętu,
  • działanie złośliwego wirusa,
  • awaria dysku twardego,
  • przypadkowe usunięcie.

Jeżeli zdecydujesz się na regularne wykonywanie backupu danych, zyskasz pewność, że te dane nie zostaną utracone wraz z utratą czy awarią sprzętu. Dodatkowo będziesz mógł bardzo szybko je przywrócić. Dla pewności dobrze jest robić dwie kopie, tak aby mieć jedną wersję oryginalną i dwie dodatkowe, które będą przechowywane na dwóch różnych nośnikach.

Jak tworzyć kopie zapasowe?

Powinieneś wiedzieć, że jest kilka sposobów na tworzenie kopii bezpieczeństwa. Jednym z nich jest wykonywanie pełnej wersji, a więc zapisywanie wszystkiego, co znajduje się na dysku, choć to wymaga posiadania dużej ilości pamięci. Możesz też najpierw utworzyć pełną kopię zapasową, a następnie zrobić backup tylko tych danych, które powstały od wykonania ostatniej kopii. Tutaj jednak, żeby odzyskać utracone dane, będziesz potrzebował pierwszej kopii i wszystkich pośrednich.

Jeszcze inną propozycją jest kopia różnicowa, gdzie poza pełną kopią, wykonujesz np. raz dziennie kopię zapasową tego, co zostało dodane lub nadpisane od utworzenia ostatniej pełnej kopii. W tym przypadku w razie awarii wystarczy mieć pełną kopię i ostatnią, aby przywrócić utracone dane. Aby zwolnić miejsce, możesz usuwać pośrednie zapisy, zostawiając tylko ten ostatni.

Poza samym tworzeniem kopii zapasowej powinieneś również pamiętać o jej sprawdzaniu – czy zostały zapisane wszystkie pliki, jak również co jakiś czas warto, przeskanować je pod kątem wirusów. W przypadku darmowych programów antywirusowych niektóre wirusy mogą być wykrywane z opóźnieniem, gdy zostaną dodane jako złośliwe oprogramowanie, dlatego warto systematycznie wykonywać takie sprawdzanie. Zyskasz też wówczas możliwość oceny, czy nośnik nie uległ uszkodzeniu.

Na czym możesz przechowywać kopie zapasowe?

Poza samym tworzeniem kopii zapasowych istotne będzie również to, na czym będziesz je przechowywać, aby mieć pewność, że są bezpieczne, a z drugiej strony, żeby mieć do nich łatwy dostęp. Jedną z podstawowych propozycji jest wykorzystywanie dysków zewnętrznych, które posiadają wiele wolnego miejsca, a ich podłączenie do komputera nie jest skomplikowane.

Innym rozwiązaniem może być tworzenie kopii zapasowych na pendrive’ach, które również oferują sporo pamięci, a jednocześnie są mniejsze od klasycznych dysków, dzięki czemu, zawsze możesz je mieć przy sobie. Jeszcze innym rozwiązaniem, z którego możesz skorzystać, a które będzie chroniło Twoje pliki nie tylko przed złośliwym oprogramowaniem, ale również zdarzeniami losowymi jak np. pożar, powódź czy zagubienie sprzętu, to zapisywanie ich w chmurze.

W tym przypadku zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie fakt, że dane są chronione przed uszkodzeniem mechanicznym, a dodatkowo jeszcze, będziesz miał do nich dostęp z każdego miejsca, w którym będziesz miał komputer i możliwość połączenia się z internetem.

Im więcej ważnych danych przechowujesz na swoim komputerze, tym poważniej powinieneś pomyśleć o regularnym tworzeniu kopii zapasowych. Ważne będzie tutaj nie tylko, jak często ją wykonujesz i w jaki sposób, ale również to, na jakich nośnikach będziesz przechowywał tego typu dane.

Artykuł sponsorowany

Więcej w komputer, pendrive
Jak zadbać o swoje dane w sieci? Obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu

Korzystaj z silnych haseł, włącz dwuskładnikową autoryzację, regularnie aktualizuj system i oprogramowanie, chroń swoje dane osobowe i przeglądaj tylko bezpieczne strony – to podstawowe zasady korzystania...

Zamknij
RadioOlsztynTV