Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ważne zmiany dla pracowników. Co warto wiedzieć?

17 maja wchodzą w życie kolejne zmiany dla pracowników. Zostały one ujęte w nowelizacji rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy.

Po ubiegłorocznych rewolucyjnych zmianach w prawie pracy dotyczących m.in. kontroli trzeźwości pracowników w zakładzie pracy czy pracy zdalnej, obecny rok jest dużo spokojniejszy.

Wśród najważniejszych zmian wymienia się przede wszystkim wysokość minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lipca stawka minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do 4 300 złotych

– wyjaśnia dr Łukasz Sztych, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie.

Stawka godzinowa dla osób pracujących na umowie zlecenia od 1 stycznia wynosi 27 zł i 70 groszy. Kolejne podwyżki czekają pracowników od 1 lipca, kiedy to stawka godzinowa wzrośnie do 28 złotych i 10 groszy.

Ponadto, do 17 maja nowelizacja przepisów zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Chodzi przede wszystkim o monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak,  aby górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika. Rozporządzenie dotyczy także krzeseł, które muszą być wyposażone w regulowane podłokietniki.

Kolejna ważna zmiana dotyczy dofinansowania. Dotychczas każda osoba, która musiała nosić okulary podczas wykonywania swojej pracy przy komputerze, mogła skorzystać ze świadczenia pieniężnego przyznawanego na zakup okularów. Teraz koszyk świadczeń rozszerza się i będzie można otrzymać dofinansowanie również na szkła kontaktowe.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: I. Malewska
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w praca, komputer, pracownik
Partia Razem i związkowcy OPZZ uczcili święto pracy

Partia Razem i przedstawiciele związków zawodowych z Olsztyna uczcili święto 1 maja. Na Placu Konsulatu Polskiego pod Pomnikiem Orła Białego członkowie partii i związkowcy złożyli kwiaty....

Zamknij
RadioOlsztynTV