Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Długa lista nieobecnych… Wspominamy osoby, które odeszły w minionym roku

W pierwszych dniach listopada szczególnie wspominamy tych, których nie ma już wśród nas. W ostatnim roku pożegnaliśmy m.in. duchownych, samorządowców, polityków, sportowców, malarzy, aktorów, uczestników walk o wolność naszego kraju, a także nastolatka, który zginął niosąc pomoc. Przypominamy ich sylwetki.

Giovanny Castellanos zmarł 1 listopada 2020, miał 40 lat.

Fot. Ł. Węglewski

Był aktorem i reżyserem teatralnym, od lat związanym z Teatrem Jaracza w Olszynie i Teatrem Dramatycznym w Elblągu. Urodził się w 1980 roku w Kolumbii. Do Polski przyjechał pod koniec lat 90. Ukończył Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W dorobku artystycznym miał wiele spektakli teatralnych i performansów wyreżyserowanych w Polsce, USA, Niemczech, Hiszpanii. W 2005 roku związał się z Olsztynem. W 2006 roku objął funkcję kierownika artystycznego Sceny Margines. Współpracę z Teatrem Jaracza w Olsztynie zakończył w 2018 roku.

Ks. Jan Guzowski zmarł 1 listopada 2020, miał 65 lat

Fot. archwarmia.pl

Prałat honorowy, kanonik Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Przez wiele lat był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. Jako wikariusz pracował w parafiach świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie (1980-1982) i świętego Jakuba w Olsztynie (1987). Był wieloletnim prefektem, wicerektorem i rektorem olsztyńskiego seminarium, a także wykładowcą teologii moralnej w Hosianum i na Wydziale Teologii UWM. Pracował także jako sędzia diecezjalny w Metropolitalnym Sądzie Archidiecezji Warmińskiej.

Zbigniew Zysk zmarł 4 listopada 2020, miał 70 lat

Zbigniew Zysk był wiceprezydentem Olsztyna w latach w latach 1990-1994. Urodził się w Olsztynie i ukończył tu wydział budownictwa Akademii Rolniczo-Technicznej. W latach 80. pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze”. Działał w Stronnictwie Demokratycznym. W 1993 roku został wybrany na posła z listy Unii Pracy. Następnie prowadził własną działalność gospodarczą.

Jerzy Rudziński zmarł 4 listopada 2020, miał 72 lata

Fot. sport.egit.pl

Olsztyńskie drużyny sportowe straciły jednego z najbardziej oddanych sympatyków i pasjonatów. Jerzy Rudziński od lat 60. XX wieku był związany z klubami piłkarskimi. Przez 16 lat pełnił funkcję kierownika zespołu piłkarzy ręcznych olsztyńskiej Warmii. Po przejściu na emeryturę pojawiał się na trybunach niemal wszystkich obiektów Warmii i Mazur, kibicując piłkarzom nożnym, ręcznym, koszykarkom oraz siatkarzom.

Wojciech Włodarczyk zmarł 5 listopada 2020, miał 69 lat

Fot. Łukasz Węglewski

Przez 20 lat organizował słynny w całym kraju tenisowy Memoriał Marka Włodarczyka. W 2013 roku uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Po długiej, trwającej 3 lata rehabilitacji, wrócił na kort i zajął się trenowaniem najmłodszych adeptów tenisa.

Ryszard Tomczyk zmarł 8 listopada 2020, miał 90 lat

Był honorowym obywatelem Elbląga, współtwórcą Galerii EL. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, literaturą, krytyką teatralną oraz literacką. Był publicystą i recenzentem kultury, autorem licznych publikacji książkowych. W latach 1980-87 pełnił funkcję dyrektora Galerii EL.

Mikołaj Herman zmarł 15 listopada 2020, miał 101 lat

Fot. Info Iława

Był jednym z najstarszych kombatantów na Warmii i Mazurach. Walczył w II wojnie światowej. Urodził się 10 lutego 1919 roku w biednej rodzinie rolniczej w Rostoce koło Przemyśla. Działania zaborcze Armii Czerwonej spowodowały, że znalazł się na obczyźnie. Po dwóch latach spędzonych w Nowosybirsku, jesienią 1944 roku został zwerbowany w szeregi III Dywizji Wojska Polskiego, która obok Armii Czerwonej uczestniczyła w wyzwoleniu Białorusi spod okupacji III Rzeszy Niemieckiej. Mieszkał w Iławie od 1981 roku.

Ks. Józef Drążek zmarł 16 listopada 2020, miał 87 lat

Fot. Łukasz Węglewski

Swoją 63-letnią drogę kapłańską rozpoczął jako wikariusz parafii w Braniewie, Młynarach i Tolkmicku. Był notariuszem Sądu Biskupiego i administratorem parafii w Świątkach. W 1980 roku został proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie i dziekanem tamtejszego Dekanatu. Był prałatem honorowym, kapelanem Szpitala Miejskiego i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Od 2009 roku pozostawał duszpasterzem seniorem szczycieńskiej parafii.

Tomasz Kuc zmarł 22 listopada 2020, miał 58 lat

Fot. radio.bialystok.pl

Były prezes Radia Olsztyn i dziennikarz Radia Kielce. W latach osiemdziesiątych współpracował z licznymi pismami i wydawnictwami podziemnymi. Z mediami publicznymi związany był przez ponad ćwierć wieku. W ostatnim czasie pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Polskiego Radia 24. Należał także do Chorągwi Białostockiej ZHP.

Mjr Lucjan Deniziak, ps. „Orzeł” zmarł 22 listopada 2020, miał 94 lata

Fot. Stadnina Koni Kierzbuń / Facebook

Był żołnierzem Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Urodził się 18 czerwca 1926 r. we wsi Wojtkowice koło Ciechanowca. W 1943 r. został zaprzysiężony do AK. Od 1945 r. służył w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, a następnie w 3. Wileńskiej Brygadzie NZW i oddziale ppor. Ryszarda Sosnowskiego „Wydry”. Został aresztowany przez komunistyczne władze w 1947 r. i skazany na 8 lat więzienia. W 2018 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2020 r. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Ks. prof. Władysław Nowak zmarł 30 listopada 2020, miał 80 lat

Fot. archwarmia.pl

Przez wiele lat związany był z Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie. Był jego prefektem, wykładowcą specjalizującym się w liturgice, etyce i ekumenizmie, wicerektorem i rektorem. Za swoją działalność otrzymał m.in. Regionalną Nagrodę im. Michała Lengowskiego. Urodził się w Raniżowie na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r.

Katarzyna Łaniewska zmarła 7 grudnia 2020, miała 87 lat

Katarzyna Łaniewska. Fot. PAP/Stach Leszczyński

Była aktorką filmową i teatralną, znaną szerokiej publiczności m.in. z seriali „Plebania”, „Czterdziestolatek” i „Gruby”. W 1955 r. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Była związana m.in. z teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie. Otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Jerzy Steckiewicz zmarł 13 grudnia 2020, miał 66 lat

Był duszpasterzem Polaków z obwodu kaliningradzkiego. Urodził się w Grodnie. W 1975 roku wstąpił do seminarium duchownego w Szczecinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 12 kwietnia 1981 roku. Od czerwca 1991 roku pracował w Kaliningradzie. Stworzył pierwszą w Rosji katolicką rosyjskojęzyczną gazetę „Kaliningradskij Katoliczeskij Wiestnik”. Wraz z konsulem Janem Kostrzakiem założył także gazetę polonijną „Głos znad Pregoły”.

Piotr Machalica zmarł 14 grudnia 2020, miał 65 lat

Fot. Arkadiusz Wiedeński

Aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z ról w filmach: „Dekalog IX” Krzysztofa Kieślowskiego, „Dzień świra” Marka Koterskiego i „Jaga” Tomasza Bagińskiego. Był związany m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polonia i Och-Teatrem.

Stanisław Mackiewicz zmarł 23 grudnia 2020, miał 74 lata

Fot. P. Getka

Był działaczem opozycji i jednym z założycieli Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarność w Olsztynie. Pochodził z Wilna. Był często obiektem zainteresowania służb bezpieczeństwa PRL. Za swoją działalność 13 grudnia 1981 roku został internowany i osadzony w Zakładzie Karnym w Iławie. W więzieniu spędził ponad 4 miesiące. Po wyjściu na wolność wciąż był inwigilowany.

Ks. Bronisław Siekierski zmarł 27 grudnia 2020, miał 85 lat

Fot. archwarmia.pl

Bronisław Siekierski był wieloletnim proboszczem parafii świętego Józefa. Do 1976 roku pracował jako wikariusz w parafii św. Jakuba w Olsztynie, w Lidzbarku Warmińskim i parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. W 2011 przeszedł na emeryturę. Był prałatem honorowym, członkiem diecezjalnej komisji liturgicznej, dyrektorem archidiecezjalnego Caritas, a także kapelanem Olsztyńskiego Oddziału Związku Sybiraków oraz ekonomem archidiecezji warmińskiej.

Alfons Kułakowski zmarł 28 grudnia 2020, miał 93 lata

Fot. TVP 3 Olsztyn

Malarz-postimpresjonista i pejzażysta. Urodził się w Osiczynie koło Berdyczowa. W 1944 roku uciekł z Syberii do Kazachstanu, a rok później rozpoczął studia malarskie w Ałma Acie. W 1997 roku uzyskał polskie obywatelstwo i ze starszym bratem Mieczysławem przyjechał do Polski jako repatriant. Bracia Kułakowscy zamieszkali w Witoszewie w powiecie iławskim. Tam Alfons Kułakowski gromadził swoje prace – przywiezione z Rosji i tworzone już na miejscu.
Kilka lat przed śmiercią zamieszkał w Olsztynie.

Józefa Mielnik zmarła 2 stycznia 2021, miała 87 lat

Fot. A. Socha

W 1980 roku współtworzyła Solidarność w ówczesnej olsztyńskiej Akademii Rolniczo Technicznej i była członkiem Krajowej Komisji Wyborczej Solidarności w Gdańsku. W stanie wojennym była przetrzymywana przez kilka miesięcy w areszcie Ostródzie. Do końca lat 80., organizowała w swoim mieszkaniu nieformalne spotkania środowisk solidarnościowych o kluczowym znaczeniu dla organizacji pracy podziemia. Jedno z takich spotkań skończyło się aresztowaniem wszystkich obecnych. Została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Lucyna Szmurło zmarła 4 stycznia, miała 69 lat

Fot. portEL.pl

Była elbląską działaczką samorządowa. Przez wiele lat angażowała się w działalność lokalnych kupców. Była radną, wiceprezydentem Elbląga i prezesem Elbląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 1997 została Kobietą Roku w Elblągu. W 2009 roku wycofała się z działalności publicznej.

Lidia Lwow-Eberle, ps. „Lala” zmarła 5 stycznia 2021, miała 100 lat

Fot: PAP/Jacek Bednarczyk

Urodziła się w Rosji, następnie jej rodzina osiadła w Nowogródku. Latem 1943 roku wstąpiła do oddziału partyzanckiego AK ppor. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”. Po rozbrojeniu i wymordowaniu części oddziału przeszła do 5. Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, zostając sanitariuszką, a z czasem także towarzyszką życia dowódcy. Uczestniczyła w walkach Brygady, m.in. na terenie Warmii i Mazur. W czerwcu 1948 roku została aresztowana wraz z „Łupaszką” i 2 listopada 1950 roku skazana na dożywocie. Wyszła na wolność w 1956 roku. Mieszkała w Warszawie, tam też zmarła.

Cecylia Rożnowska zmarła 11 stycznia 2021, miała 92 lata

Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Założycielka Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”, choreograf, pedagog. W zespole pracowała od 1954 do 1985 roku. Wychowała setki tancerzy i licznych instruktorów. W latach 80. wyemigrowała do USA, tam realizowała się artystycznie w kulturalnych placówkach polonijnych. Była bardzo związana z olsztyńskim zespołem. Utrzymywała kontakt ze swoimi tanecznymi wychowankami. Była honorowym gościem jubileuszowych koncertów z okazji 60-lecia „Warmii”.

Jerzy Grelewski zmarł 22 stycznia 2021, miał 91 lat

Fot. K. Ośko

21 grudnia 1973 roku objął funkcję prezydenta Olsztyna, po przywróceniu przez ówczesne władze tego urzędu, i pełnił ją do roku 1977. Za jego prezydentury powstało planetarium, wybudowano część dzisiejszego osiedla Kormoran, zaczęto prace na nowopowstającym osiedlu Nagórki, odbudowywane było Stare Miasto.

Henryk Jerzy Chmielewski zmarł 22 stycznia 2021, miał 98 lat

Fot. PAP / Radek Pietruszka

Należał do Armii Krajowej. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 1956 wpadł na pomysł komiksu o Romku, A’Tomku i małpie wysłanej w kosmos – czyli Tytusie. Pierwszy odcinek został wydrukowany w „Świecie Młodych” w 1957 roku. Od tamtego czasu aż do lat 80. systematycznie ukazywały się przygody trójki bohaterów. Tworzył pod pseudonimem „Papcio Chmiel”

Ryszard Szurkowski zmarł 1 lutego 2021, miał 75 lat

Fot. PAP / Grzegorz Michałowski

Był najbardziej utytułowanym polskim kolarzem w historii – m.in. mistrzem świata z 1973 r., dwukrotnym srebrnym medalistą olimpijskim i czterokrotnym zwycięzcą Wyścigu Pokoju. Po zakończeniu kariery z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). Był m.in. twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89) i prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11). W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. W czerwcu 2018 roku uległ groźnemu wypadkowi podczas wyścigu weteranów w Kolonii.

Krzysztof Kowalewski zmarł 6 lutego 2021, miał 84 lata

Fot. PAP / Andrzej Rybczyński

Jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, odtwórca słynnych komediowych ról w „Nie ma róży bez ognia” i „Brunet wieczorową porą”, a także tytułowy bohater radiowej audycji „Kocham Pana, Panie Sułku”. Zagrał około 100 ról filmowych w polskich filmach i serialach. Na dużym ekranie zadebiutował w 1960 r. niewielką rolą w „Krzyżakach” w reżyserii Aleksandra Forda. Zdobył również uznanie publiczności za rolę Zagłoby w ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana (1999).

Zygmunt Mieczysław Jatczak ps. „Ryszard” zmarł 9 lutego 2021, miał 97 lat

Fot. www.1944.pl

Urodził się w Warszawie. Był żołnierzem oddziału por. Tadeusza Janickiego „Czarnego”, wchodzącego w skład oddziałów dyspozycyjnych Kedywu Komendy Głównej AK. W Powstaniu Warszawskim walczył w batalionach należących do Zgrupowania Radosław. Był trzykrotnie ranny. Po wojnie zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej. Po zakończeniu 5-letniego kontraktu zamieszkał we Francji. W 1959 r. wrócił do Polski, osiedlił się w Olsztynku, gdzie mieszkał przez resztę życia.

Henryk Falkowski zmarł 7 marca 2021, miał 56 lat

Fot. P. Getka

Przez lata uczył historii w IV Liceum Ogólnokształcącym. Był prezesem Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.  Próbował swoich sił w polityce samorządowej. W 2018 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego sejmiku województwa. Rok później, w wyborach parlamentarnych, także bezskutecznie startował z poparciem Kukiz’15 do Sejmu.

Prof. Jarosław Moszczyński zmarł 17 marca 2021

Fot. uwm.edu.pl

W znaczący sposób przyczynił się do rozwoju polskiej daktyloskopii, czyli badania tzw. odcisków palców. Przez wiele lat pracował na Wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Miał tytuł doktora habilitowanego, prof. UWM. Był m.in. ekspertem w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji. Wdrożył system umożliwiający wykrywanie w ciągu roku kilku tysięcy sprawców przestępstw, a także weryfikację tożsamości osób zatrzymanych, przekraczających granicę państwa oraz NN zwłok.

Zbigniew Ludwichowski zmarł 17 marca 2021, miał 71 lat

Fot. PZLA

Pod jego okiem przygodę z lekkoatletką rozpoczęły i kontynuowały setki młodych sportowców. Był szkoleniowcem AZS UWM Olsztyn. Trenował sprinterów i długodystansowców – także w kadrze narodowej PZLA. Doprowadził do licznych sukcesów międzynarodowych swoją żonę – Bronisławę, dwukrotną medalistkę mistrzostw świata w biegach przełajowych (Rabat 1975). Pod jego okiem formę szlifowała Wanda Panfil – jedyna polska mistrzyni świata w maratonie (Tokio 1991). Szkolił także m.in. sprintera Karola Zalewskiego, późniejszego mistrza świata w sztafecie 4×400 metrów, Dominika Smosarskiego i Kacpra Kozłowskiego. Był wielokrotnie nagradzany – przez władze samorządowe oraz lokalne media.

Władysław Jeżewski zmarł 31 marca 2021, miał 89 lat

Fot. Teatr Jaracza Olsztyn / Facebook

Był absolwentem łódzkiej filmówki. Pracował w teatrach m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi, Białymstoku i Koszalinie.  Od 1967 roku na stałe związał się olsztyńskim teatrem Jaracza. Był wykładowcą w Policealnym Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka. Wychował kilka pokoleń aktorów. Pisał sztuki teatralne i teksty piosenek. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Widzowie dwukrotnie nagrodzili go Teatralną Kreacją Roku.

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021, miał 75 lat

Fot. PAP / Sławomir Mielnik

Jeden z najbardziej znanych polskich wokalistów zadebiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy. Karierę solową rozpoczął 10 lat później. Wylansował wiele przebojów – m.in. „Jak minął dzień”, „Parostatek”, „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”. W 2004 roku wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Na scenie muzycznej obecny był od prawie pięciu dekad. Wydał ponad 100 płyt. Wielokrotnie zwyciężał w sondażach na ulubionego piosenkarza Polaków.

Anna Wasilewska zmarła 6 kwietnia 2021, miała 63 lata

Fot. A. Chmielewska

Urodziła się w 1958 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Była wieloletnim pedagogiem i dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olsztynie. Od 2007 do 2009 roku piastowała stanowisko wiceprezydenta Olsztyna. Zajmowała się sprawami społecznymi, m.in. oświatą, zdrowiem, sportem i pomocą społeczną. W 2009 roku objęła funkcję dyrektora Departamentu Sportu w Urzędzie Marszałkowskim. Od 2010 do 2015 była członkiem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. W 2015 roku zdobyła mandat poselski. Była także posłanką obecnej kadencji Sejmu. Zajmowała się m.in. sprawami edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego.

Andrzej Błaszkowski zmarł 19 kwietnia 2021, miał 61 lat

Fot. KS Drwęca

Wieloletni trener i działacz sportowy z Nowego Miasta Lubawskiego. Był także związany z Warmińsko-Mazurskim Związkiem Piłki Nożnej. Ostatnio był członkiem Związkowej Komisji Odwoławczej WMZPN. W swojej karierze trenował drużyny od 1 ligi aż do B klasy. Dużą wagę przywiązywał do pracy z młodzieżą.

Krystyna Andrzejewska ps. „Biruta” zmarła 19 kwietnia 2021, miała 95 lat

Fot. ostrodanews.pl

Urodziła się w Warszawie 2 września 1926 roku. W 1942 roku wstąpiła do Armii Krajowej, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Miała stopień porucznika. Po wojnie ukończyła studia medyczne i została skierowana do szpitala w Ostródzie, gdzie pracowała jako pediatra, a później ordynator oddziału dziecięcego. Należała do koła Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie. W 2018 uczestniczyła w reaktywowaniu koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

Abp senior Wojciech Ziemba zmarł 21 kwietnia 2021, miał 80 lat

Fot. Ł. Węglewski

Pochodził z Podkarpacia. W 1960 roku rozpoczął studia w Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 lat później. Jako wikariusz pracował w w parafii św. Katarzyny w Kętrzynie, a następnie w olsztyńskiej parafii św. Jakuba. Był wicerektorem i rektorem olsztyńskiego seminarium. Sakrę biskupią przyjął w 1982 roku, w katedrze św. Jakuba w Olsztynie. Został wówczas biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej. Od 2006 roku był metropolitą warmińskim. 10 lat później złożył rezygnację z posługi z powodu ukończenia 75 roku życia i rozpoczęcia kanonicznej emerytury. W Konferencji Episkopatu Polski był przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy i Komisji Misyjnej. Należał do Komisji Duszpasterstwa oraz do Rady Ekonomicznej.

Ryszard Misiewicz zmarł 22 kwietnia 2021, miał 64 lata

Fot. Maraton Warszawski / Facebook

Był mistrzem Polski w biegu maratońskim z 1985 roku, czołowym długodystansowcem kraju w latach 80. W latach 1983 – 1985 zdobył w Dębnie trzy medale mistrzostw Polski w maratonie. Ten najcenniejszy – złoty – wywalczył w 1985 roku. W tym samym sezonie został też w Brzeszczach brązowym medalistą mistrzostw Polski na 20 kilometrów. W sumie w latach 1980 – 1995 zajął 28 razy miejsce w czołowej ósemce mistrzostw Polski na różnych dystansach. W 1991 roku wygrał Maraton Warszawski. Od lat związany był z Garnizonem Olsztyn, gdzie był instruktorem wychowania fizycznego. Służbę wojskową zakończył w stopniu chorążego.

Bronisław Cieślak zmarł 2 maja 2021, miał 77 lat

Fot. PAP / P. Polak

Popularność przyniosła mu rola porucznika Sławomira Borewicza w serialu „07 zgłoś się”. Był aktorem, dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym i posłem na Sejm. Pracował w Polskim Radiu Kraków oraz w Telewizji Kraków. Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. W 1997 i 2001 roku zdobył mandat posła z list SLD.

Jerzy Wilk zmarł 16 maja 2021, miał 66 lat

Fot. K. Pakulnicki

Był posłem i zasłużonym dla Elbląga samorządowcem. Zasiadał w Radzie Miasta od pierwszych wolnych wyborów. Szefował m.in. klubom radnych i komisjom rewizyjnym. W latach 2006-2013 był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu. W wyborach samorządowych w 2006 i 2010 bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga, uzyskując w obydwu mandat radnego. W 2013 roku został wybrany prezydentem Elbląga. Do Sejmu wszedł w 2015 roku, zdobywając największą liczbę głosów w elbląskim okręgu wyborczym. Sukces ten powtórzył w ostatnich wyborach. W obecnej kadencji Sejmu zasiadał w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła 12 czerwca 2021, miała 84 lata

Fot. ostrodanews.pl

Urodziła się w Warszawie, ale po wojnie jej rodzina przeniosła się do Ostródy. Tam uczyła się żeglarstwa na Jeziorze Drwęckim. Po studiach na Politechnice Gdańskiej została inżynierem budowy okrętów i jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej. 28 marca 1976 roku wypłynęła w rejs dookoła świata jachtem „Mazurek” z Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Pętlę wokółziemską zamknęła 20 marca 1978 roku i została pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu. Do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku i nagród podróżniczych Kolosy. Sama otrzymała Kolosa za całokształt dokonań.

Piotr Łożyński zmarł 12 lipca 2021, miał 64 lata

Fot. okswim.pl

Założyciel i prezes klubu sportowego OKS Warmia i Mazury, który zrzesza niedowidzących sportowców. Udzielał się również w wielu innych organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym m. in.: Polskim Związku Niewidomych Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, czy też Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu. Odnosił także sukcesy zdobywając medale na krajowych zawodach w szachach, brydżu czy kolarstwie tandemowym.

Krzysztof Szeszko zmarł 15 lipca 2021 roku, miał 55 lat

Fot. PZM

Aktywnie uczestniczył w sporcie samochodowym, zarówno jako zawodnik, jak i działacz Polskiego Związku Motorowego. Był wielokrotnym mistrzem Polski w rallycrossie i rajdowym wicemistrzem kraju. Współtworzył Olsztyński Klub Rajdowy, którego był prezesem. Reprezentował okręg warmińsko-mazurski jako członek Zarządu Głównego PZM, był także członkiem Zarządu Okręgowego PZM w Olsztynie. Jako uznany i szanowany w środowisku sportowym sędzia techniczny, wielokrotnie obejmował stanowisko kierownika badań kontrolnych podczas Rajdu Polski. Szkolił także nowe pokolenia sędziów i zawodników. Jako instruktor olsztyńskiego WORD-u organizował zajęcia dla dzieci i młodzieży, dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Marek Świątecki zmarł 22 lipca 2021, miał 65 lat

Fot. www.eostroleka.pl

Był olsztyńskim malarzem, scenografem i animatorem kultury. Urodził się w Tomaszowie Mazowieckim. Był absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku. Po studiach przeniósł się do Olsztyna. Pracował m.in. w wojewódzkim domu kultury, teatrze im. Stefana Jaracza, był członkiem jury Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję. Przez kilkadziesiąt lat zajmował się malarstwem. Swoje dzieła prezentował od 1977 roku na wystawach w Olsztynie, kraju i za granicą.

Jan Pęczek zmarł 27 lipca 2021, miał 71 lat

Fot. TVP

Był związany z warszawskim Teatrem Współczesnym. Autor choreografii i ruchu scenicznego w wielu przedstawieniach, m.in. „Mistrz i Małgorzata”, „Martwe dusze”, a także „Wniebowstąpienie” oraz „To idzie młodość”. Występował również w serialach „Barwy Szczęścia”, „Na dobre i na złe” oraz „Samo życie”. W latach 1975-77 i 1978-80 był aktorem olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza.

Ernest Banach zmarł 10 sierpnia 2021, miał 14 lat

Fot. KS Mazur Pisz

Zginął, ratując żeglarzy. Płynący po rzece Pisie jacht zahaczył masztem o linię wysokiego napięcia. Załoga została porażona prądem i wpadła do wody. Przechodzący obok nastolatek usłyszał wołanie o pomoc i wskoczył do rzeki, żeby ratować dwóch tonących mężczyzn, którzy wypadli z jachtu. Zdołał odwrócić jednego z poszkodowanych twarzą do góry i położyć na kamizelce ratunkowej, następnie sam zniknął pod wodą. Po śmierci chłopca, kapitana młodzieżowej drużyny KS Mazur Pisz, w mieście ogłoszono trzydniową żałobę. Prezydent Andrzej Duda nadał mu pośmiertnie medal „Za ofiarność i odwagę”, w uznaniu za ratowanie ludzkiego życia. Radni jednogłośnie przyznali młodemu bohaterowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Pisz”.

Zenon Rydziński zmarł 24 sierpnia 2021 roku, miał 92 lata

Fot. Budowlani Olsztyn

W 1952 roku założył Klub Sportowy Saper, a 5 lat później stworzył sekcję zapaśniczą w K.S. Budowlani Olsztyn. W czasie swojej pracy na rzecz propagowania sportu pełnił funkcję członka Zarządu Polskiego Związku Zapaśniczego oraz Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportowej, był wieloletnim prezesem Okręgowego Związku Zapaśniczego.

Tomasz Knapik zmarł 6 września 2021, miał 78 lat

Fot. PAP / Stach Leszczyński

Lektor filmowy, radiowy i telewizyjny. Urodził się 16 września 1943 roku w Warszawie. Jako lektor pierwsze kroki, jeszcze przed maturą, stawiał w Rozgłośni Harcerskiej. Następnie pracował w Polskim Radiu i w Telewizji Polskiej. Pracując w TVP, czytał filmy zagraniczne na żywo. Na przełomie lat 80. i 90. rozpoczął współpracę z Polską Kroniką Filmową, która trwała do końca jej istnienia. Podkładał swój głos w wielu znanych filmach, m.in. w: „Amerykańskim Ninja”, „Doktorze Żywago”, „Dwunastu gniewnych ludziach”, serii „Gwiezdnych Wojen”, „Rambo III”, „Nagim Instynkcie”, „Pamięci Absolutnej”, „Terminatorze” i serii „Szczęki”. Czytał także listy dialogowe popularnych seriali telewizyjnych.

Wiesław Gołas zmarł 9 września 2021, miał 91 lat

Fot. PAP / Jakub Kamiński

Był jednym z jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, wykonawcą kultowej piosenki „W Polskę idziemy”. W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu, był członkiem Szarych Szeregów. Zagrał w niemal 100 filmach. Wśród nich są: „Dzięcioł”, „Brunet wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia”, „Zaklęty dwór” i seriale – „Droga”, „Alternatywy 4”, „Czterej pancerni i pies”. Grał głównie role drugoplanowe, o wyrazistych charakterach. Występował w niewielkich, ale znaczących epizodach.

Mjr Józef Rusak ps. „Bylina” zmarł 25 września 2021, miał 101 lat

Fot. PAP / Tomasz Waszczuk

Urodził się 17 marca 1920 r. we wsi Falewicze. Działał w konspiracji, a od 1943 r. został łącznikiem w oddziale por. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”. Po rozbrojeniu tego oddziału przez partyzantów sowieckich i wymordowaniu jego pięćdziesięciu członków oraz „Kmicica”, nowym dowódcą pozostałych członków został mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, który przekształcił ten oddział w 5. Wileńską Brygadę AK.
Po wojnie zamieszkał w Lidzbarku Warmińskim, gdzie w 1948 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchań był torturowany i namawiany do współpracy przeciwko „Łupaszce”. Zwolniony z więzienia został w 1953 r. i był inwigilowany z przerwami aż do 1989 r. W 2020 roku odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był związany z 4. Warmińsko-Mazurską Brygadą WOT.

Paweł Nowisz zmarł 15 października 2021, miał 81 lat

Fot. TVP / Facebook

Aktor teatralny, filmowy i serialowy. Widzom z Warmii i Mazur znany był z roli dziadka w kilkukrotnie nagradzanym filmie Piotra Domalewskiego „Cicha Noc”. Szerokiej publiczności znany z ról w kultowych polskich produkcjach – „Zmiennikach”, „Rozmowach kontrolowanych”, „Galimatiasie, czyli koglu-moglu II”, „Fuksie”, „Czterdziestolatku. 20 lat później”, „Pułkowniku Kwiatkowskim” czy „Różyczce”.

Andrzej Sienkiewicz zmarł 21 października 2021, miał 57 lat

Fot. UG Kętrzyn

Wieloletni radny gminy Kętrzyn (2002-2006) oraz przewodniczący Rady Gminy Kętrzyn (2006-2018). Był nauczycielem w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie, a ponadto konferansjerem wielu szkolnych uroczystości.

Krzysztof Kiersznowski zmarł 24 października 2021, miał 70 lat

Fot. PAP

Znany był m.in. z ról w filmach Juliusza Machulskiego. Grał Wąskiego w kultowej komedii „Kiler” i jej kontynuacji „Kilerów 2-óch”, a wcześniej Nutę w „Vabanku” i w „Vabanku II, czyli riposta”. Grał na deskach m.in. Teatru Ochoty w Warszawie, Teatru Studio, Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim i Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Za rolę ojca tytułowej bohaterki w filmie „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego był nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. Od 2007 roku Krzysztof Kiersznowski grał Stefana Górkę w serialu „Barwy szczęścia”.

Andrzej Zaorski zmarł 31 października, miał 79 lat

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Występował w teatrach: Ateneum, Narodowym, Powszechnym, Na Targówku i teatrze Kwadrat oraz w kabaretach – m.in. „Pod Egidą”. Grał w powieści radiowej „W Jezioranach”. W latach 1991–1993 współtworzył cykl „Polskie zoo”, jeden z najsłynniejszych programów w dziejach polskiej telewizji. W 2004 r. przebył udar mózgu. Swoje przeżycia związane z pogorszeniem stanu zdrowia opisał w powieści „Ręka, noga, mózg na ścianie”. Za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Redakcja: K. Ośko

Więcej w Wszystkich Świętych, zmarli
„Na każdym grobie bohatera powinien palić się znicz”. Terytorialsi zadbali o groby żołnierzy

Jeszcze przed 1 listopada żołnierze WOT posprzątali i oznakowali biało-czerwonymi szarfami groby bohaterów Armii Krajowej, odwiedzili też groby żołnierzy, którzy polegli w misjach pokojowych. - Wojska...

Zamknij
RadioOlsztynTV