Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Diagnostyka nowotworów jelita grubego na konferencji w Elblągu

Fot. J. Sulecki

Diagnostyka i leczenie nowotworów jelita grubego – to tematy konferencji odbywającej się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Biorą w niej udział lekarze i eksperci z całego kraju.

Są to konsultanci krajowi i regionalni z zakresu onkologii klinicznej, radioterapii, chirurgii onkologicznej, radiologii oraz uczestniczący w procesie diagnostyki – endoskopiści

– mówi Anna Tybińkowska, dyrektor zarządzająca elbląskiego Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED Grupa S.A.

00:00 / 00:00

Rak jelita grubego jest nowotworem z którym zmaga się wielu pacjentów – dodaje specjalista chirurgii ogólnej onkologicznej oraz koordynator ośrodka diagnostyki i leczenia raka jelita grubego w Elblągu Marek Pietruszka.

Z punktu widzenia epidemiologii można powiedzieć lapidarnie, że jest to popularne schorzenie, ponieważ biorąc pod uwagę wszystkie jego lokalizacje, tj. górną część jelita grubego oraz dolnej, jest to drugi nowotwór – po raku płuc – występujący u ludzi.

00:00 / 00:00

Jednym z poruszanych na konferencji tematów były zagadnienia dotyczące radiologii i radioterapii – wyjaśnia doktor nauk medycznych Grzegorz Wasilewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.

Do tej pory radiologia służyła głównie do diagnostyki zmian nowotworowych, później monitorowania leczenia, a aktualnie mówi się o czwartym filarze leczenia chorób onkologicznych, polegającym na naszym czynnym udziale w leczeniu pacjentów.

00:00 / 00:00

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotra Opaczewskiego przypomina, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania.

Możemy mieć świetnych lekarzy, cudowny sprzęt za miliony złotych, ale jeżeli w nas samych nie będzie chęci, żeby pójść na badania profilaktyczne i siebie zdiagnozować, to choroby wykryte w późnym stadium dają dużo mniejsze szanse na przeżycie.

00:00 / 00:00

W trakcie elbląskiej konferencji przedstawione zostały także rekomendacje dotyczące planowanych zmian w modelu Krajowej Sieci Onkologicznej.

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w onkologia, rak
Nadciśnienie tętnicze- choroba coraz młodszych osób

Nadciśnienie tętnicze dotyczy co trzeciej osoby w Polsce. Niestety wielu bagatelizuje problem albo nawet nie wie o chorobie. Tymczasem nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do rozwoju miażdżycy,...

Zamknij
RadioOlsztynTV