Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej nieletnich ginie bez śladu. Eksperci radzili, jak dbać o bezpieczeństwo młodzieży

Fot. K. Olszewski

Jak przed wakacjami zadbać o bezpieczeństwo młodzieży, która będzie wypoczywać na Warmii i Mazurach – temu poświęcone zostało spotkanie w Olsztynie. Główny temat to zaginięcia nieletnich, bo właśnie wiosną i latem najczęściej poszukiwane są nieletni.

Rośnie liczba nastolatków, które uważa się za zaginione – o tym zjawisku mówił Andrzej Minko, autor znanego programu telewizyjnego „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Jego zdaniem małe dzieci giną najczęściej w sytuacji, gdy jedno z rodziców uprowadza je wbrew woli reszty rodziny –  i często też wbrew wyrokowi sądu.

00:00 / 00:00

Inaczej wygląda sytuacja młodzieży, bo często zdarza się, że nastolatkowie decydują się na ucieczki z domów. Powody mogą być różne, ale zawsze taka ucieczka wiąże się ogromnym ryzykiem – dziecko może stać się ofiarą przestępstwa, ale równie dobrze może stać się sprawcą czynów karalnych. O tym jak temu zapobiegać – eksperci mówili nauczycielom i osobom pracującym z młodzieżą.

Co roku aż 5% dzieci zaginionych w Polsce nie udaje się odnaleźć. Około pół tysiąca nieletnich każdego roku ucieka z domu na Warmii i Mazurach. W zeszłym roku w całym województwie poszukiwanych było ponad tysiąc osób, szesnastu z nich nie udało się odnaleźć. Według policyjnych statystyk, ponad połowa zaginięć to samowolne zerwanie kontaktów z rodziną.

Fot. K. Olszewski

Fot. K. Olszewski

Fot. K. Olszewski

skra

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, młodzież, bezpieczeństwo, konferencja, nieletni, zaginięcia
Służby podsumowały miniony rok na drogach regionu. „Niektóre powiaty mocno poprawiły się pod względem bezpieczeństwa”

Ponad 1200 wypadków, w których zginęło 140 osób, a ponad 1,5 tysiąca zostało rannych - to bilans ubiegłego roku na drogach Warmii i Mazur. Mówi Mariusz...

Zamknij
RadioOlsztynTV