Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przepisy uregulują używanie dronów

W Szymanach zorganizowano konferencję nt. bezpiecznego wykorzystywania dronów w cywilnej przestrzeni powietrznej

Nowe przepisy dotyczące latania dronami mają zwiększać bezpieczeństwo, a zmniejszać biurokrację – zapowiedzieli na konferencji w Szymanach przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

W budynku portu lotniczego trwa konferencja dotycząca bezpieczeństwa bezzałogowych statków powietrznych. Spotkali się tam urzędnicy, naukowcy i przedstawiciel służb.

O nowych przepisach mówił Paweł Szymański z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

00:00 / 00:00

Nowe zasady mają między innymi rozdzielić użytkowników dronów na latających rekreacyjnie i zawodowo. Ci drudzy mieliby przechodzić szkolenia i zdawać egzaminy. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji w ministerstwach. Nowe przepisy mają się pojawić za kilka miesięcy, trzeba je dokładnie dopracować – tłumaczy wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

00:00 / 00:00

Do tej pory, w Polsce dwa i pół tysiąca osób zdobyło uprawnienia do komercyjnego użytkowania dronów, tymczasem według szacunków firm sprzedających urządzenia latające w kraju jest użytkowanych kilkadziesiąt tysięcy dronów. Bezzałogowe statki latające początkowo służyły wojsku, z roku na rok stawały się bardziej przystępne i popularne. W tej chwili najtańsze drony kosztują już kilkaset złotych. Profesjonalne urządzenia są wykorzystywane między innymi przez geodetów do tworzenia map, straż pożarna testuje drony, które miałyby badać skażenia chemiczne.

Posłuchaj relacji Wojciecha Jermakowa

00:00 / 00:00

Konferencji na lotnisku w Szymanach towarzyszy pokaz bezzałogowych statków powietrznych.

Drony. Fot. Izabela Malewska

dron, fot. W. Jermakow

dron, fot. W. Jermakow

 

(kosk/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Szymany, konferencja, dron
Lotnisko w Szymanach pozyskuje kolejnych przewoźników

Będą kolejne połączenia lotnicze z Szyman - podaje branżowy portal fly4free. W najbliższych tygodniach lotnisko Olsztyn-Mazury ma ogłosić nazwy dwóch lub trzech nowych przewoźników. Prawdopodobnie jednym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV