Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archeolodzy po raz kolejny szukają pozostałości elbląskiego zamku. Do badań posłuży specjalny dron

Archeolodzy wrócili po roku do poszukiwań pozostałości zamku krzyżackiego w Elblągu. To wciąż pierwszy etap prac prowadzonych w terenie na obszarze dawnego kompleksu zamkowego.

Naukowcy sprawdzili 14 tysięcy metrów kwadratowych przy pomocy georadaru, fotogrametrii, czyli drona z kamerą i aparatem 4K, skanowania multispektralnego oraz pomiarów geodezyjnych. To nieinwazyjna i najszybsza metoda badań, podzielona na trzy etapy – wyjaśnia geofizyk archeologiczny profesor Fabian Welc.

 Pierwszy to geofizyka, potem potwierdzenie np. przy pomocy odwiertów czy badań archeologicznych, a na koniec odsłanianie murów i przygotowywanie do zwiedzania.

00:00 / 00:00

Aktualnie trwają wiercenia i pobierane są próbki do dalszych analiz. Prace są w miejscach, które wyznaczyły wcześniejsze badania historyków jako lokalizację zamku, który nie istnieje od ponad 500 lat.

Elbląski zamek był wzorem, na podstawie którego budowano inne zamki w państwie krzyżackim, także tego w Malborku. Jest ciągle szansa, żeby go w części odkryć, zbadać, zobaczyć, jak on wyglądał

– przypomina dr Mirosław Marcinkowski, archeolog z muzeum w Elblągu.

00:00 / 00:00

Prace są dofinansowane przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Drugi i ostatni etap badań nieinwazyjnych zaplanowano na przyszły rok.

Fot. MAH

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, archeolog, archeolodzy, badania, odwierty
Miał być lekarzem z Jemenu. Kolejna kobieta straciła kilka tysięcy euro

70-letnia mieszkanka Elbląga przekazała 3,5 tys. euro mężczyźnie podającemu się za lekarza w Jemenie. Policja przestrzega przed wpłacaniem pieniędzy na konta osób obcych lub poznanych poprzez...

Zamknij
RadioOlsztynTV