Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pokazali niezwyciężony polski duch oporu. Olsztyn upamiętnił powstańców styczniowych

W Olsztynie upamiętniono 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Fot. Zespół Reporterski 16. Dywizji Zmechanizowanej

W Olsztynie przy obelisku upamiętniającym Wojciecha Kętrzyńskiego uczczono 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. 

Zryw narodowy zakończył się porażką, ale dał nadzieję Polakom na odzyskanie wolności.

Pod obeliskiem poświęconemu Wojciechowi Kętrzyńskiemu, który pomagał powstańcom, dostarczając im broń, złożono wieńce i zapalono znicze.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele instytucji rządowych, samorządowych i Wojska Polskiego, na czele z zastępcą dowódcy 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Dariuszem Kosowskim oraz liczne poczty sztandarowe. Odczytany został list wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Uroczystość poprowadził jeden z organizatorów – Radosław Nojman – kanclerz olsztyńskiego Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Szanowni Państwo, 

Obchodzimy w tym roku 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Powstanie to było najdłużej trwającym i najbardziej masowym polskim zrywem niepodległościowym. po raz kolejny dobitnie potwierdzało istnienie w Europie silnego i zdeterminowanego narodu, który w imię wolności i posiadania własnej państwowości nigdy nie zawaha się walczyć i będzie to czynić aż do pożądanego skutku.

Powstanie Styczniowe to nie tylko część pięknej narodowej legendy, ale i ważny element ciągu wydarzeń, które przesądziły o tym, jaka Polska jest teraz. Zadecydowały o trwałym istnieniu naszego kraju na politycznej mapie świata, o naszej silnej tożsamości narodowej i o tym jak postrzegamy i wspieramy walkę o suwerenność toczoną przez inne państwa.

Powstańcy styczniowi walcząc z rosyjskim zaborcą pokazali niezwyciężony polski duch oporu, z którym musi się liczyć każdy, kto chciałby podjąć próbę agresji na nasze terytorium i podporządkowania sobie naszej Ojczyzny. 

Pamięć o bohaterach Powstania Styczniowego jest także ważnym elementem w budowaniu etosu żołnierzy obecnego Wojska Polskiego. Oddając cześć uczestnikom Powstania, pomyślmy więc również o naszych współczesnych żołnierzach, których służba ma to samo źródło – patriotyzm i obowiązek.

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej,
Mariusz Błaszczak

Warmińsko-mazurski poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski podkreślał związek między powstaniem styczniowym a obecną sytuacją za naszą wschodnią granicą. Podkreślał, że „wolność raz zdobyta nie jest dana raz na zawsze”.

Wolność raz zdobyta nie jest dana raz na zawsze i mamy tego przykład w Ukrainie. Wydawało się dzisiaj, że Rosja tak po ludzku nie powinna zaatakować Ukrainy. To pokazuje, że my musimy być przygotowani na każdą ewentualność. 

00:00 / 00:00

W tym duchu wypowiadał się także Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego, który przekonywał, że 160 lat później Rosja zaatakowała Ukrainę i w zasadzie chodzi o to samo.

Tu w tym miejscu spotyka się historia Warmii, historia naszej Małej Ojczyzny z historią Wielkiej Ojczyzny. Tu był zatrzymany Wojciech Kętrzyński. Ale dziś tak naprawdę też można powiedzieć niestety jest to kontynuacja powstania. 160 lat później Rosja zaatakowała Ukrainę i chodzi o to samo.

00:00 / 00:00

Zdaniem wielu historyków, w tym dr. Krzysztofa Kierskiego z olsztyńskiej delegatury IPN, ofiara powstańców nie poszła na marne.

Wszystkie wydarzenia odbyły się w okresie, kiedy Polska była pod zaborami. Było to istotne, aby podkreślić wartości jakimi były tożsamość narodowa, świadomość narodowa. Po to, aby też podtrzymać Polaków na duchu. Dać im szansę powrotu do wolnej Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze tereny częściowo znajdowały się pod zaborem pruskim, ale stąd płynęła pomoc w kierunku zaboru rosyjskiego. Jednym z przedstawicieli jest Wojciech Kętrzyński. 

00:00 / 00:00

Powstanie Styczniowe przeciwko rosyjskiemu zaborcy było największym w XIX wieku zrywem narodowo-wyzwoleńczym Polaków. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało 20 miesięcy.

W sumie do walki z zaborcą stanęło 200 tysięcy ludzi. Około 20 tysięcy powstańców poległo, około tysiąca zostało straconych przez Rosjan, a 38 tysięcy zesłanych na Syberię.

Fot. Zespół Reporterski 16. Dywizji Zmechanizowanej

Fot. Zespół Reporterski 16. Dywizji Zmechanizowanej

Fot. Zespół Reporterski 16. Dywizji Zmechanizowanej

Fot. Zespół Reporterski 16. Dywizji Zmechanizowanej

Fot. Zespół Reporterski 16. Dywizji Zmechanizowanej

Fot. Zespół Reporterski 16. Dywizji Zmechanizowanej

Fot. Zespół Reporterski 16. Dywizji Zmechanizowanej

Fot. Zespół Reporterski 16. Dywizji Zmechanizowanej

Autor: D.Grzymska
Redakcja: Ł.Sadlak

 

Więcej w niepodległość, powstanie styczniowe, 160. rocznica
Elbląg uczcił 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

W Elblągu grupa historycznych rekonstruktorów upamiętniła 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Jak podkreślał organizator elbląskich obchodów Piotr Imiołczyk -...

Zamknij
RadioOlsztynTV