Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Agresorzy zbombardowali szpital i szturmują kolejne miasta. „Ukraina walczy, ale potrzebuje wsparcia”

Fot. PAP/EPA

Ponad 70 osób zginęło w Ochtyrce w obwodzie sumskim na północy Ukrainy w wyniku ataku wojsk rosyjskich – poinformował we wtorek Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Państwowej. Większość ofiar to żołnierze.

Wczoraj nieprzyjacielska artyleria ostrzelała jednostkę wojskową. Nadal usuwane są ciała z gruzów. Wiele osób zginęło. Obecnie na cmentarzu przygotowywane są miejsca dla około 70 zabitych ukraińskich żołnierzy

– napisał Żywycki na Telegramie.

Szef regionu wyjaśnił na Facebooku, że są też ofiary wśród ludności cywilnej.

Żywycki podkreślił, że czasie ataku na Ochtyrkę zginęło wielu rosyjskich żołnierzy. – W mieście jest dużo ciał Rosjan, zbieramy je. Pracownicy Czerwonego Krzyża zabierają je do Rosji – oświadczył.

Atak na szpital położniczy

– Pocisk wystrzelony przez rosyjskie wojsko trafił w prywatny szpital położniczy w obwodzie kijowskim – poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek na Facebooku dyrektor generalny placówki Witalij Girin, którego cytuje agencja Ukrinform.

Przyjaciele, wszyscy pytają, co się stało ze szpitalem położniczym. Dziękuję za Wasze wsparcie. Pocisk trafił w szpital, zniszczenia są duże, ale budynek stoi. Wszyscy ewakuowani i bezpieczni

– napisał Girin.

Rosjanie szturmują Chersoń

Rosyjskie wojsko rozpoczęło w nocy z poniedziałku na wtorek szturm na Chersoń, miasto położone nad Dnieprem na południu Ukrainy – poinformował portal Nexta.

Informację tę potwierdziła agencja Ukrinform. „Atak na Chersoń już się rozpoczął. Według naocznych świadków wróg zbliża się z lotniska na autostradę Nikołajewa” – napisała agencja.

Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek o kolejnej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o sytuacji na Ukrainie. Na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast spadają rosyjskie rakiety i pociski, w tym zakazane bomby kasetowe; sytuacja jest trudna – stwierdził.

Z prezydentem Zełenskim rozmawialiśmy przed chwilą o sytuacji na Ukrainie. Na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast spadają rosyjskie rakiety i pociski, w tym zakazane międzynarodowo bomby kasetowe. Sytuacja jest trudna. Ukraina walczy, ale potrzebuje wsparcia

– napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Armia ukraińska poinformowała w poniedziałek, że wojska rosyjskie użyły w rejonie Czernihowa amunicji kasetowej, zabronionej przez prawo międzynarodowe. Informację o tym podała agencja Ukrinform, powołując się na służby prasowe dowództwa Północ sił zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła amunicja kasetowa została użyta we wsi Kyjinka w obwodzie Czernihowskim.

Wieczorem ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa powiedziała, że Rosja użyła w poniedziałek podczas inwazji na Ukrainę zabronionej przez Konwencję Genewską bomby próżniowej.

Charków pod ostrzałem rakietowym

W centrum Charkowa wybuchają rakiety – poinformował we wtorek rano doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko.

Na moim kochanym centralnym placu Swobody w Charkowie wybuchają rakiety! Serce pęka

– napisał w Telegramie Heraszczenko.

Zamieścił nagranie, na którym widać potężną eksplozję w centrum miasta. Na innych nagraniach widać skutki uderzenia – uszkodzone budynki, zniszczone samochody.

 

Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Rosja, Ukraina, bombardowanie
Iskander nad Kijowem, atak rakietowy nad obwodem kijowskim

Rosjanie dokonali ataku rakietowego na Kijów. Rakiety spadały też na cywilne zabudowania w obwodzie kijowskim. Według informacji ukraińskiego MSW w godzinach wieczornych na Kijów spadł rosyjski...

Zamknij
RadioOlsztynTV