Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Radio od kuchni - drugi sezon
Czaplay z zespołu Enej gościem Radia od kuchni. Przygotowaliśmy m.in. szczupaka i karmuszkę
Karmuszka, brukowiec, a do tego szczupak i botwina! Środowa audycja Radio od kuchni obfitowała w regionalne smaki, okraszone dobrą muzyką.
W radiowym ogrodzie zagościł Kuba Czaplejewicz z zespołu Enej. Z okazji Dnia Ojca Kuba gotował razem ze swoim tatą.
A co pojawiło się tym razem w radiowej kuchni? Zaczęliśmy od karmuszki, czyli typowej potrawy Warmii i Mazur, łączącej w sobie wszystko, co miejscowi w potrawach uwielbiają. Karmuszka to zupa o słodko-kwaśnym smaku z dużą zawartością mięsa. Na drugie danie przygotowaliśmy zapiekankę ze szczupaka, a na deser – brukowiec, czyli ciasto formowane z kuleczek – wyglądem przypominające bruk (stąd nazwa). Pojawił się również hummus z dodatkiem botwiny. Przepisy autorstwa kucharza Maćka Maciejewskiego znajdziecie poniżej.
KARMUSZKA
Składniki:
- 50 dag łopatki lub karkówki bez kości
- 25 dag fasoli białej
- 25 dag białej kapusty
- 2 cebule
- 2 marchewki
- pietruszka
- kawałek selera
- kilka łyżek przecieru pomidorowego
- kilka łyżek kwaśnej śmietany
- pół łyżki mąki pszennej
- tłuszcz do smażenia
- liść laurowy
- kilka ziaren ziela angielskiego
- sól
- pieprz
- natka pietruszki
Przygotowanie:
Fasolę moczymy całą noc, następnie gotujemy, aż będzie miękka i pozostawiamy w wywarze. Mięso kroimy w kostkę, obtaczamy lekko w mące i obsmażamy, aż się zrumieni. Dodajemy (razem z tłuszczem ze smażenia) do pokrojonych warzyw, dorzucamy liść laurowy, ziele angielskie, doprawiamy solą i pieprzem. Następnie zalewamy wrzątkiem i dusimy pod przykryciem na wolnym ogniu. Kiedy mięso zmięknie, dokładamy fasolę z wodą, w której się gotowała i przecier pomidorowy. Zaprawiamy śmietaną i zagotowujemy. Potrawę posypujemy posiekaną natką pietruszki i podajemy z chlebem.
ZAPIEKANKA ZE SZCZUPAKA
Składniki:
- 1 szczupak (0,75-1 kg)
- kilka ziemniaków
- szklanka kwaśnej śmietany (18%)
- masło do wysmarowania naczynia
- szałwia
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Sprawioną rybę (bez łusek, głowy i wnętrzności) myjemy, dzielimy na porcje, nacieramy solą i pieprzem. Wstawiamy do lodówki. Ziemniaki obieramy, płuczemy, kroimy w plastry i wrzucamy do wrzątku na kilka minut. Naczynie żaroodporne obficie smarujemy masłem, wkładamy rybę, posypujemy szałwią, obkładamy plastrami ziemniaków i wstawiamy do rozgrzanego do temperatury 180 st. C piekarnika na około 30 minut. Po kwadransie zapiekankę zalewamy śmietaną i pieczemy, aż ryba będzie miękka.
BRUKOWIEC
Składniki:
- 250 g mąki
- 50 g cukru
- 25 g masła
- 1 jajo
- 1/2 łyżki cukru
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 łyżka powideł śliwkowych
- 50 ml wody
Składniki do przygotowania karmelu:
- 20 g cukru
- 100 ml sok z buraków
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżka wody
Przygotowanie:
Cukier na karmel wsypujemy do rondelka, a gdy się rozpuści i zacznie brązowieć, zalewamy go odrobiną gorącej wody i gotujemy na małym ogniu, aż zgęstnieje. Dolewamy do cukru sok z buraków, miód i porządnie mieszamy aż się rozpuści. Mąkę mieszamy z cukrem, sodą, masłem, dolewamy karmel, cukier cynamonowy i wodę. Mieszamy i dodajemy jajo. Dokładnie wyrabiamy ciasto. Odstawiamy przykryte, aby nie obeschło, na godzinę.
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 175 st. C (bez termoobiegu). Dzielimy ciasto na 4 części, z każdej robimy wałek i dzielimy na kawałki wielkości kopytek. Z każdego kawałka robimy kulkę. Do każdej kulki możemy dodatkowo włożyć po pół łyżeczki powideł.
Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia kładziemy jedną kulkę i układamy wokół niej, tak jak płatki kwiatów, 6-8 pozostałych kulek. Łyżkę powideł roztrzepujemy z 4 łyżkami wody i smarujemy wszystkie kulki. Pieczemy przez 25 minut w nagrzanym piekarniku.
HUMMUS Z BOTWINY
Składniki:
- 240 g ciecierzycy konserwowej
- mały pęczek botwiny ok. 210 g
- kilka łyżek tahini czyli pasty sezamowej
- 40 g oliwy
- 40 g wody
- 1 ząbek czosnku
- sok z połowy cytryny
Przygotowanie:
Botwinę myjemy i kroimy liście. Gotujemy botwinę, najpierw buraczki potem dorzucamy łodygi. Studzimy. Blendujemy wszystkie składniki. Proporcje regulujemy samodzielnie, według uznania.
Autor: W. Zalewska
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Czy można dziś być gwiazdą telewizji? Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Raczkiem
- Więcej pieniędzy na finansowanie usług medycznych, ale kolejki do lekarzy bez zmian
- Piotr Cezary Lisiecki: działania kandydata Konfederacji na prezydenta przynoszą efekty
- Szczęśliwy finał historii. 4-letni Miłosz ma nowy dom