Coraz więcej dzieci z wadami postawy. Naukowcy z UWM chcą to zmienić
Od lat wiemy, że dzieci i młodzież spędzają dużo czasu przed komputerem, a ich aktywność fizyczna jest zbyt niska. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztyn powołano specjalny zespół badawczy, który ma zbadać skalę problemu i ocenić stan ich zdrowia.
Naukowcy ze Szkoły Zdrowia Publicznego UWM w Olsztynie rozpoczęli pilotażowy program, którego wyniki mają pomóc ocenić stan zdrowia uczniów. Na razie badania prowadzone będą w jednej placówce. To Szkoła Podstawowa nr 30 w Olsztynie, gdzie diagnozowani będą uczniowie z klas III, V i VII.
Chcemy zbadać wady postawy. Pokażemy czy jest to kręgosłup, płaskostopie, odstające łopatki czy cała sylwetka
– wyjaśniał dr Jarosław Klimczak z katedry fizjoterapii, pomysłodawca projektu.
Podczas badań sprawdzane będą też inne parametry zdrowotne takie jak ciśnienie czy tętno. Jak mówił w Radiu Olsztyn dr Jarosław Klimczak, mimo obowiązkowych bilansów nadal brakuje zbiorczej wiedzy na temat zdrowia dzieci.
Włodarze miasta, gdyby mieli taką wiedzę, to mogliby zaplanować działania profilaktyczne. Udało się podpisać porozumienie pomiędzy prezydentem Olsztyna, a rektorem uczelni, dzięki któremu wykonamy badania, ale będziemy chcieli je trochę rozszerzyć
– zaznaczył.
Badania określą profil jakości życia, ale także uwzględnią aspekty psychospołeczne. Pomogą w tym innowacyjne aplikacje oraz specjalistyczny sprzęt. Pilotażowy program potrwa do czerwca.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: I. Malewska
Redakcja: Ł. Sadlak