STYL i ZDROWIE
Tarta z rabarbarem – najlepsza w maju
Są dania, które możemy zrobić tylko w sezonie. Maj to pora rabarbaru. A rabarbar wspaniale nadaje się do tarty, jako deser, doprawiony cynamonem i tymiankiem.
Rabarbar jest rośliną nie tylko wykorzystywaną w kuchni, ale cenioną również za swe właściwości lecznicze. Pochodzi z obszarów Azji Środkowej, Bułgarii i prawdopodobnie południowej Syberii. Istnieje aż 60 gatunków rabarbaru.
Jest on dobrym źródłem witamin, takich jak C i K, oraz minerałów: wapnia, manganu i potasu. Jest niskoglikemicznym i niskokalorycznym warzywem – 100 g produktu zawiera jedynie ok. 21 kcal. Rabarbar uznawany jest, zgodnie z zasadami medycyny chińskiej za środek przeczyszczający i przeciwzapalny, a nawet łagodzący nieprzyjemne objawy menopauzy.
Rabarbaru używajmy z wyczuciem. To bowiem roślina, która z powodu zwartości kwasu szczawiowego może być dla niektórych osób niewskazana. Źle wpływa na przyswajanie wapnia i magnezu, szkodzi osobom chorym na reumatyzm i wątrobę. Trzymajmy się więc zasady, co za dużo to niezdrowo.
Do przygotowania tarty potrzebujemy: 3 łodygi rabarbaru, 2 łyżeczki mielonego cynamonu, 30 g mąki, 60 g brązowego cukru, opakowanie ciasta francuskiego, 40 g masła, 50 g płatków owsianych, 2 gałązki świeżego tymianku.
Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Kroimy rabarbar na dwucentymetrowe kawałki i umieszczamy je w dużej misce. Dodajemy cynamon, mąkę i 30 g brązowego cukru. Wszystko dokładnie mieszamy. Rozkładamy ciasto francuskie na prostokątnej blasze do pieczenia, nakładamy rabarbar i schładzamy w lodówce przez około 10 minut.
W innej misce mieszamy pozostały cukier, masło i płatki owsiane. Posypujemy tartę tą mieszanką.
Tartę rabarbarową pieczemy przez 20-25 minut, aż ciasto będzie złotobrązowe. Posypujemy świeżym tymiankiem i podajemy na ciepło.
Przepis pochodzi od Heloise Brion, globtroterki i kucharki, która lubi przygotowywać piękne i smaczne potrawy. Można ich spróbować w jej posiadłości w Normandii. A jeśli tam nie trafimy, możemy przygotować ten deser sami, w domu.
Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko
PRZECZYTAJ TAKŻE
- W Jedzeniu pod Lupą przepis na szybkie i pyszne ciasto
- Młodzi kucharze szkolą się i zdobywają nagrody
- Sękacz z Puszczy Rominckiej na liście produktów tradycyjnych. Co wyróżnia ciasto z Mazur?
- Ważył prawie 80 kilogramów i miał 5 metrów długości. W Żytkiejmach na Mazurach upieczono gigantycznego sękacza