Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sękacz z Puszczy Rominckiej na liście produktów tradycyjnych. Co wyróżnia ciasto z Mazur?

Gigantyczny sękacz z Żytkiejm. Fot. Jacek Rakowski, goldap.info

Sękacz z Puszczy Rominckiej został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Figuruje już na niej 47 regionalnych przysmaków z województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak zaznaczono w opisie produktu na stronie ministerstwa, jest to ciasto ”o stożkowatym kształcie, z charakterystycznymi wypustkami przypominającymi sęki, w którego przekroju widoczne są brązowe paski,przypominające słoje drzewa.

Zwykle wypiekane są sękacze o wysokości około 50 centymetrów, ale rozmiary zależą od ilości składników użytych do przygotowania ciasta. Ile centymetrów wysokości ma mieć sękacz, samo trzeba użyć jaj. Składnikiem, który wyróżnia sękacz z Puszczy Rominckiej, jest dodatek aromatu arakowego.

Tradycja wypieku sękacza sięga prastarych czasów. Obecnie jest on ciastem charakterystycznym dla wschodniej części Polski, które utrwaliło się w lokalnej tradycji kulinarnej. Pojawia się na stołach podczas uroczystości rodzinnych i świąt. Jest ceniony ze względu na walory smakowe, wygląd i trwałość.

Wydarzeniem promującym sękacze z Puszczy Rominckiej jest Święto Sękacza, które odbywa się od kilkunastu lat latem w Żytkiejmach.

Na listę produktów tradycyjnych jest wpisywana żywność stanowiąca element dziedzictwa kulturowego regionu, którą wytwarza się tradycyjnymi metodami, wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat. Wnioski o wpis składa się do urzędu marszałkowskiego, który dokonuje oceny produktu i jego zgodności z dziedzictwem kulinarnym regionu. Decyzję o umieszczeniu na liście podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej resortu.

Obecnie zarejestrowane jest na niej ponad tysiąc 900 produktów, z czego 47 z Warmii i Mazur. Pod tym względem znajdujemy się na końcu listy regionów. Wśród tradycyjnych warmińsko-mazurskich produktów najwięcej jest wyrobów mięsnych, piekarniczych i cukierniczych oraz miodów.

Gigantyczny sękacz z Żytkiejm. Fot. Jacek Rakowski, goldap.info

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP (M.Boguszewski)

Więcej w Gołdap, Ministerstwo Rolnictwa, lista, Puszcza Romincka, ciasto, sękacz
Jeden z oddziałów szpitala w Gołdapi znów zawiesza pracę. Od miesięcy placówka boryka się z brakiem lekarzy

Tylko na kilka dni wznowił pracę oddział wewnętrzny szpitala w Gołdapi. Jego działalność znowu została zawieszona. Powód to brak lekarzy. Kłopoty na oddziale wewnętrznym gołdapskiego szpitala...

Zamknij
RadioOlsztynTV