Znoszenie obostrzeń sanitarnych. Teleporady nadal dostępne, ale coraz rzadziej wykorzystywane
Resort zdrowia łagodzi obostrzenia sanitarne. Jednak nadal są możliwe teleporady. Od dziś (28.03.) nie ma już obowiązku zasłaniania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych, ale tam, gdzie istnieje ryzyko zakażenia, jest to rekomendowane.
Maseczki trzeba zakładać w placówkach medycznych – szpitalach, przychodniach i aptekach. Nie obowiązuje już izolacja ani kwarantanna dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem oraz osób przyjeżdżających zza granicy.
– W przypadku teleporad nie ma zmian. Nadal są one dostępne – mówi rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Magdalena Mil.
Cały czas pacjent ma prawo skontaktować się z lekarzem telefonicznie i uzyskać poradę lekarską.
Jednak jak przypomina Magdalena Mil nie mogą z nich korzystać m.in. dzieci do 6 lat, pacjenci z podejrzeniem nowotworu albo przewlekłą chorobą. W takich przypadkach konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim. Przez teleporadę u swojego lekarza można uzyskać zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę lub e-skierowanie. Możliwe jest także zlecenie testu na koronawirusa.
W olsztyńskiej poradni POZ przy ul. Puszkina, pacjenci korzystają z teleporad, ale coraz rzadziej.
Zdania mieszkańców Olsztyna na temat skuteczności teleporad są podzielone.
O warunkach udzielania teleporad ma obowiązek informować każda placówka lecznicza podstawowej opieki zdrowotnej. Musi to robić w miejscu leczenia, na stronie internetowej lub telefonicznie na prośbę pacjenta.
Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski