Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzrosty cen węgla i dopłaty dla Polaków na jego zakup. Posłuchaj Porannych Pytań

Posłowie J. Cichoń (KO) i W. Kossakowski (PiS)

– To rząd PO/PSL podjął decyzję, że w 2050 roku odchodzimy od węgla – przypomniał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PiS Wojciech Kossakowski. Gość rozmowy tłumaczył, że po ataku Rosji na Ukrainę na rynku węgla nastąpiło zamieszenie.

Wojciech Kossakowski dodał, że niebagatelne znaczenie mają też sankcje nakładane na Rosję.

Nakładane kolejne sankcje przez cały świat spowodowały, że Rosja nie może eksportować swojego węgla. Niemniej to zamieszanie spowodowało, że cena węgla na światowych rynkach znacząco wzrosła.

Poseł PO Janusz Cichoń podkreślił, że w kraju nie brakuje i nie powinno zabraknąć tego surowca.

Mamy największe w Europie zasoby węgla i jedne z największych na świecie. Wydobywamy najwięcej w Europie i jesteśmy też eksporterem tego węgla. W 2015 roku importowaliśmy 4 mln ton. Od 2015 roku wydobycie spada, a import rośnie – sięgał 20 mln ton.

Poseł PiS dodał, że decyzja poprzedniego rządu (koalicji PO i PSL) jest przyczyną spadku wydobycia tego surowca w kraju.

Nikt nie inwestował w te kopalnie i dziś, chcą zwiększyć wydobycie, trzebaby postawić nowe kombajny, otwierać nowe szyby – to bardzo kosztowne. Nie wiadomo, co będzie opłacalne z naszej perspektywy, jeżeli od węgla mamy odejść. Problem jest bardziej złożony i wydaje mi się, że rząd robi wszystko, co jest w jego mocy, żeby Polakom w tej chwili pomóc.

Janusz Cichoń podkreślił, że koszty wydobycia węgla w Polsce nie wzrosły znacząco.

PiS wykorzystuje okazję, żeby odbić sobie i zarobić na polskich rodzinach. Powinniśmy zużywać węgla coraz mniej, natomiast powinien to być nasz węgiel, bo mamy zasoby i powinniśmy je wykorzystywać.

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie wzrostu cen tego węgla. Osoby ogrzewające mieszkania i domy tym surowcem będą mogły ubiegać się o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Ustawą ma zając się teraz Sejm. Wcześniej prezydent podpisał ustawę o dopłatach do węgla, zgodnie z którą odbiorcy indywidualni oraz wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe będą mogli kupić węgiel po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejna ofiara utonięcia w regionie. Tragedia na jeziorze Tałty

Tragedia na jeziorze Tałty w Starych Sadach. W nocy wydobyto ciało mężczyzny, który późnym wieczorem wpadł do wody. Wczoraj późnym wieczorem strażacy otrzymali informację o mężczyźnie,...

Zamknij
RadioOlsztynTV