Wyprawa mazurskim szlakiem północnym
Gołdap ze względu na swoją niezwykle bogatą historię i walory turystyczne jest jednym z najpiękniejszych zakątków województwa warmińsko-mazurskiego. Zanim powstało miasto, krainę zamieszkiwało jedno z pruskich plemion, zwane Jaćwingami. Specyfiką rodu był brak organizacji państwowej i utrzymywanie się z hodowli, myślistwa, rybołówstwa i zbieractwa. Potem – w X i XI wieku – postępowała polska i ruska ekspansja ziem. Początki miasta sięgają natomiast 1524 roku.
Wielkim atutem Gołdapi i okolic jest położenie ziem pośród wielu pagórków i jezior oraz legendarnej Puszczy Rominckiej. Najbardziej rozpoznawalną miejscem jest Piękna Góra, zwana także Górą Zamkową. Przyciąga ona turystów – z powodów walorów rekreacyjnych i estetycznych – przez cały rok. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się jednak w okresie zimowym, gdy stanowi prawdziwe wyzwanie dla amatorów białego szaleństwa.
Równie intrygującym miejscem jest wiadukt w Stańczykach, który został zbudowany na potrzeby, nieczynnej obecnie, linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy. Bliźniacze mosty mają 32 metry wysokości i 150 metrów długości. Uwadze turysty nie może także umknąć trójstyk granic, znajdujący się kilka kilometrów za Wiżajnami i będącego miejscem styku granic trzech państw: Polski, Rosji i Litwy.
Anna Minkiewicz-Zaremba zaprasza na wyprawę mazurskim szlakiem północnym. Przemierzymy trasę od Gołdapi do Trójstyku. Naszym przewodnikiem będzie Ryszard Karuzo. Podczas wyprawy dowiemy się m.in. co dudni w Zamkowej Górze, poznamy tajemnice Lasu Kumiecie, spróbujemy ustalić co spowodowało wybuch jeziora Tobellus Mały.