Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyhamowała liczba pacjentów trafiających na oddziały covidowe. Jednak służby są gotowe na każdy scenariusz

Fot. PAP/EPA

W województwie warmińsko-mazurskim zajętych jest 69 proc. łóżek przeznaczonych dla osób zakażonych koronawirusem i 66 proc. respiratorów. Służby wojewody przyznają, że jeśli nastąpi wzrost liczby osób, które będą wymagać hospitalizacji, wówczas rozważą przekształcenie któregoś ze szpitali w wyłącznie covidowy.

Rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek poinformował w czwartek, że wolne łóżka covidowe są m.in. w szpitalach w Elblągu, Ostródzie i Olecku. W najbliższych dniach przybędą kolejne łóżka w Ełku i Działdowie.

W ubiegłym tygodniu na dobę przybywało po ok. 40 pacjentów covidowych w szpitalach. Na szczęście mimo wzrostu liczby zakażonych od poniedziałku przybyło tylko 12 hospitalizowanych, w tym 7 respiratorowych

– powiedział Guzek.

Ponieważ średnia długość hospitalizacji osoby zakażonej koronawirusem wynosi od 10 do 14 dni, służby wojewody obawiają się, że gdy liczba osób potrzebujących pobytu w szpitalu ponownie będzie rosnąć miejsc może zacząć brakować.

– Pali się nam czerwona lampka, jeśli zajdzie potrzeba kolejny szpital w regionie trzeba będzie w całości przekształcić na covidowy – powiedział Guzek odmawiając odpowiedzi na pytanie ile dni potrzeba do zorganizowania takiej placówki oraz w jakim mieście taki szpital mógłby powstać.

Od początku pandemii w regionie z powodu koronawirusa zmarło już 2,1 tys. osób.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w respirator, łóżko, Krzysztof Guzek, koronawirus
Lockdown na Warmii i Mazurach przedłużony o kolejny tydzień

Obostrzenia epidemiczne z powodu dużej liczby zakażeń koronawirusem mają obowiązywać do 28 marca. Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej, że podobne obostrzenia jak w województwie warmińsko-mazurskim,...

Zamknij
RadioOlsztynTV