Aktualności, Aplikacja mobilna
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody w sprawie zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków w Olsztynie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił zarządzenie zastępcze wojewody warmińsko-mazurskiego o zmianie nazwy ulicy Dąbrowszczaków na Erwina Kruka.
Sąd oddalił natomiast dwie inne skargi rady miasta na zmiany nazw w związku z ustawą dekomunizacyjną.
Sąd stwierdził, że wojewoda posiadał kompetencje do zdekomunizowania nazwy ulicy, jeśli gmina nie wywiązała się z tego obowiązku w terminie wyznaczonym ustawą. Jednak – w ocenie sądu – w przypadku ulicy Dąbrowszczaków nie uzasadnił w swoim zarządzeniu zastępczym, że ta nazwa symbolizuje ustrój totalitarny, jakim był komunizm.
Według sądu, wojewoda przytoczył jedynie fragment opinii uzyskanej z IPN, która zdaniem sądu, „bardzo skrótowo i kierunkowo” opisywała działalność formacji wojskowej, jaką była 13. Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego uczestnicząca w latach 1936-1939 w wojnie domowej w Hiszpanii. Sąd uznał, że w zarządzeniu wojewody brakuje pełnej oceny, która pozwalałaby na jednoznaczne stwierdzenie, że ta formacja jest symbolem propagującym komunizm.
Sąd oddalił natomiast skargę rady miasta na zarządzenie wojewody zmieniające nazwę ul. profesora Stefana Poznańskiego na ul. profesora Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego. Oddalił też skargę na decyzję wojewody zmieniającą ul. Wincentego Pstrowskiego na „ul. Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej”. Uchylił natomiast późniejsze zarządzenie zastępcze, w którym wojewoda skrócił nową nazwę do brzmienia „ul. 5 Wileńskiej Brygady AK”.
Wyroki nie są prawomocne. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Bożenna Ulewicz, Artur Chojecki rozważa złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji dotyczącej ul. Kruka.
Autor: PAP
Redakcja: BSChromy