Wojewoda Chojecki: idziemy w dobrym kierunku
Przez województwo warmińsko-mazurskie w kończącym się roku przewinęło się około 45 tysięcy uchodźców z Ukrainy. – Zdecydowana większość znalazła schronienie w prywatnych domach – podkreślił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała napływ uchodźców, przede wszystkim kobiet i dzieci. W województwie warmińsko-mazurskim zorganizowano miejsca zbiorowego zakwaterowania, przez które przewinęło się około 10 tysięcy obywateli Ukrainy, łączna liczba uchodźców w regionie była jednak ponad czterokrotnie wyższa.
Spotkali się z wielką otwartością, życzliwością naszych mieszkańców. Mam teraz okazję im za to w sposób szczególny podziękować. Na wysokości zadania stanęły wszystkie samorządy, służby. My, jako urząd wojewódzki, przygotowaliśmy miejsca zbiorowego zakwaterowania. Trzeba podkreślić, że zdecydowana większość jednak znalazła swoje miejsca u polskich rodzin
– mówił na antenie Radia Olsztyn wojewoda Artur Chojecki.
W miejscach zbiorowego zakwaterowania w województwie warmińsko-mazurskim przebywa obecnie ponad 3 tysiące uchodźców, jest też rezerwa dla około tysiąca uchodźców.
Rok 2022 to tragiczna wojna w Ukrainie, ale też kilka pozytywnych wydarzeń w województwie warmińsko-mazurskim. Artur Chojecki przypomniał o wzmacnianiu armii, a także o ważnych inwestycjach, jak przekop Mierzei Wiślanej czy budowa nowych dróg. Wojewoda Artur Chojecki podkreślił, że projekty infrastrukturalne wspierają gospodarkę Warmii i Mazur, a także wpływają na zmniejszenie bezrobocia.
Już widzimy pewne symptomy tego, jak to się przekłada na funkcjonowanie regionu. Niedawne informacje GUS mówią, że po raz pierwszy w historii naszego województwa nie jesteśmy ostatni, jeśli chodzi o stopę bezrobocia. To, w mojej ocenie wskazuje, że idziemy w dobrym kierunku
– podkreślił Chojecki.
Województwo warmińsko-mazurskie przez lata miało najwyższą stopę bezrobocia spośród wszystkich polskich regionów. Pod koniec tego roku to się zmieniło – stopa bezrobocia w regionie w listopadzie wyniosła 8,5 procent, podczas gdy w województwie podkarpackim – 8,7 procent.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: Ł. Sadlak