W „Radiu od kuchni” przyszedł czas podsumowań
Przed nami ostatni odcinek tegorocznej odsłony audycji kulinarnej „Radio od kuchni”! A ponieważ Radio Olsztyn świętuje urodziny, przygotujemy coś specjalnego!
Gościem odcinka podsumowującego cały sezon Radia od kuchni będzie marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Ale zanim nasz gość pojawi się w radiowej kuchni, kucharz Maciej Maciejewski i Wioleta Zalewska przygotują wspólnie urodzinowy tort dla radiowców. Przypomnimy sobie najciekawsze momenty tegorocznego cyklu, a także przepisy, które pojawiały się w audycjach. Połączymy kilka pomysłów i stworzymy z nich coś nowego. W kuchni znów pojawią się plińce warmińskie i kluski z denka, ale w odmienionym wydaniu. Sprawdźcie sami. Przepisy zamieszczamy poniżej.
Wspólnie podsumujmy tegoroczne gotowanie na antenie Radia Olsztyn! Zapraszamy przed radioodbiorniki jutro od 10.
Filet z kurczaka podany na plińcach warmińskich z modrą kapustą
Filet z kurczaka
Składniki:
- 0,5 kg filetów z kurczaka
- papryka słodka
- sól, pieprz
- papryka ostra
- lubczyk
Przygotowanie:
Nagrzewamy piekarnika do temperaturze 190 stopni Celsjusza. Na blaszce rozkładamy papier do pieczenia i rozsypujemy obficie przyprawami (wyznaczamy miejsce, gdzie będą ułożone filety, tam rozsypujemy przyprawy) bez soli. Solą nacieramy filety i ściśle układamy obok siebie na przyprawach. Pieczemy ok. 15 minut w zależności od wielkości filetów z kurczaka.
Plińce warmińskie
Składniki:
- 250 g ziemniaków
- 1 cebula
- 25 ml mleka
- 1/2 łyżka mąki pszennej
- 1/2 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 1 jajka
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce na drobnych oczkach wraz z cebulą. Z masy odciskamy wodę i zalewamy wrzącym mlekiem. Na końcu doprawiamy solą i pieprzem. Wszystko dokładnie mieszamy, formujemy placki i smażymy na rozgrzanym tłuszczu na patelni z dwóch stron na złoty kolor.
Modra kapusta
Składniki:
- 1 główka czerwonej kapusty
- 1 cebula żółta lub czerwona
- 200 g boczku parzonego, swojskiego
- 50 ml oleju rzepakowego
- 300 ml gorącej wody
- 3 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- sól, cukier, pieprz czarny mielony
- 1 cytryna
- 3 łyżki masła
- 1 łyżka mąki pszennej
Przygotowanie:
Na dnie garnka rozgrzewamy olej i podsmażamy na nim cebulę i boczek pokrojone w drobną kostkę. W międzyczasie szatkujemy drobno czerwoną kapustę, wykrawając przy tym stwardniały głąb. Kapustę przekładamy do garnka z rumianą cebulką i boczkiem, wlewamy wrzątek, wrzucamy ziele angielskie i liść laurowy. Gotujemy do miękkości kapusty 20-30 minut, mieszając od czasu do czasu. Kapustę doprawiamy do smaku solą, pieprzem i koniecznie 1 czubatą łyżką zwykłego cukru. Wlewamy sok świeżo wyciśnięty z 1 cytryny. W małym rondelku rozpuszczamy masło. Na płynne, lekko bulgoczące masło wsypujemy mąkę. Podgrzewamy, mieszając przez 30 sekund, do powstania gładkiej zasmażki. Natychmiast przelewamy ją do garnka z kapustą i całość gotujemy jeszcze 3 minuty do zagęszczenia sosu, zgromadzonego na dnie garnka.
Polędwiczka wieprzowa, podana na kluskach z denka z serem i skrzeczkami oraz kiszoną kapustą
Polędwiczka
Składniki:
- 500 g polędwiczki wieprzowej
- 20 plastrów boczek wędzony surowy
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Polędwiczkę oczyszczamy ze ścięgien i kroimy na plastry grubości 3 cm, zawijamy w boczek. Smażymy na suchej rozgrzanej patelni i obsypujemy solą i pieprzem. Dopiekamy w piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsjusza ok. 5 minut.
Kluski z denka
Składniki:
- ok. 1 kg białych ziemniaków, starkowanych jak na placki ziemniaczane
- 1 wiejskie jajko o pokojowej temperaturze
- duża szczypta soli
- ok. 3 czubate łyżki mąki żytniej
- ok. 3 czubate łyżki mąki pszennej
Przygotowanie:
Do dużego garnka wlewamy wodę, solimy, doprowadzamy do wrzenia. Do starkowanych ziemniaków dodajemy jajko i sól, łączymy składniki. Dodajemy mąkę żytnią i pszenną, dobrze mieszamy. Konsystencja ciasta ma być gęstsza niż na placki. Jeśli ciasto będzie rzadkie, dodajemy troszeczkę mąki żytniej i pszennej w jednakowych proporcjach. Na denku (drewnianej desce do krojenia) rozprowadzamy cienką warstwę ciasta ziemniaczanego. Do wrzącej wody zgarniamy łyżką małe kluski z denka. Po ich wypłynięciu gotujemy około 3 minuty i łyżką cedzakową wykładamy do durszlaka. Przelewamy zimną wodą. Czynność powtarzamy do wykorzystania całego ciasta ziemniaczanego.
Kiszona kapusta
- 0,5 kg kiszonej kapusty
- liść laurowy
- ziele angielskiego
- ewentualnie trochę soli
Przygotowanie:
Kapustę gotujemy, wcześniej odciskając z nadmiaru wody (jeżeli za bardzo kwaśna płuczemy). Dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Po ugotowaniu kapusty, możemy doprawić ją jak lubimy.
Od 10.00 przygotowywanie tortu urodzinowego dla Radia Olsztyn.