Kolejna podróż Radia od Kuchni. Gotowaliśmy w Tomaszkowie
Radio od Kuchni odwiedza miejsca, w których serwowane są regionalne dania. Tym razem zaprosiliśmy naszych słuchaczy do Karczmy w Stodole w Tomaszkowie.
Karczma w Stodole w Tomaszkowie to rodzinna restauracja o klimatycznym wystroju, gdzie dania odzwierciedlają swojskie, warmińskie klimaty i tradycje. Karczma w Stodole to niezwykłe miejsce, gdzie historia i tradycja spotykają się z wyśmienitą kuchnią domową. Restauracja mieści się w odrestaurowanej ponadstuletniej stodole, nieopodal warmińskiego drewnianego domu z 1935 roku tworząc niepowtarzalny, malowniczy klimat pełen nostalgii za minionymi czasami, gdzie tradycja staje się żywa.
W karczmie wykorzystywane są rodzinne receptury, przekazywane przez lata przez najbliższych i znajomych. Menu zmienia się według pór roku – to hołd dla natury i dań kuchni warmińskiej, staropolskiej, gdzie każdy kęs jest opowieścią o bogactwie regionu (lasy – grzyby, jagody). Potrawy dostarczają niezapomnianych doznań smakowych. Wnętrze karczmy wypełnione jest przedmiotami codziennego użytku niegdyś używanymi na Warmii. Wnętrze z elementami ceglanych ścian ze starannie zachowanymi belkami przenoszą gości w czasy początku XIX stulecia. Ponadto udostępniane są gościom 2 stare, odrestaurowane powozy, które dodają uroku i autentyczności karczmie.
Czernina z szarymi kluskami
Składniki wywaru:
- wywar z kaczki,
- warzywa rosołowe,
- Polewka Staropolska,
- suszone owoce: morele, śliwki,
- porzeczki czerwone,
- żołądki indycze,
- mąka pszenna,
- ocet, sól, pieprz, cukier, majeranek.
Przygotowanie:
Gotujemy wywar z kaczki, dodajemy warzywa rosołowe oraz pokrojone żołądki indycze. Do smaku dodajemy przyprawy oraz ocet i cukier. Osobno do Polewki Staropolskiej dodajemy trochę octu i mąki pszennej. Blendujemy i dodajemy do wywaru. Doprawiamy do smaku.
Składniki szarych klusek:
- ziemniaki surowe,
- mąka pszenna,
- sól.
Przygotowanie:
Obrane, surowe ziemniaki tarkujemy jak na placki ziemniaczane. Odcedzamy na sitku, odciskamy. Mieszamy z mąką pszenną i solą do smaku i rozkładamy na desce do krojenia. Zsuwamy łyżką porcje klusek na wrzącą osoloną wodę. Wyjmujemy łyżką cedzakową po zagotowaniu.
Pierogi z kurkami i kaszą gryczaną
Składniki ciasta na pierogi:
- mąka tortowa 1,5 kg,
- woda gorąca 0,85 l,
- sól.
Składniki farszu do pierogów:
- kasza gryczana niepalona biała,
- cebula,
- masło,
- kurki,
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
Wyrabiamy ciasto na pierogi, z którego odrywamy porcyjki jednakowej wagi (24 g) i robimy z nich kulki. Również farsz odważamy w jednakowych porcjach – po 25 g. Każdą kulkę ciasta rozwałkowujemy ręcznie na placuszek, nakładamy farsz i lepimy pieroga z określonym wzorkiem (każdy rodzaj pierogów ma swój ozdobny brzeg). Wrzucamy pierogi na wrzącą, osoloną wodę, gotujemy po wypłynięciu przez ok. 4 min. Wyjmujemy łyżką cedzakową i podajemy okraszone cebulką usmażoną na maśle. Do kaszy gryczanej niepalonej białej ugotowanej na sypko dodajemy cebulę pokrojoną w drobną kostkę przesmażoną na maśle z posiekanymi kurkami, sól, pieprz do smaku.
Gulasz z dziczyzny podany z wytrawnymi knedlami ze śliwkami
Składniki gulaszu:
- mięso gulaszowe z jelenia,
- mąka pszenna,
- musztarda,
- jałowiec,
- sól,
- pieprz,
- wino czerwone wytrawne,
- ziele angielskie,
- listek laurowy,
- czosnek,
- olej rzepakowy,
- grzyby suszone, cebulka, masło.
Przygotowanie:
Mięso gulaszowe z jelenia marynujemy 48 h w musztardzie, jałowcu, soli, pieprzu, winie, zielu angielskim, listku laurowym i czosnku. Po wyjęciu z marynaty mięso obsmażamy na oleju rzepakowym i dusimy do miękkości, dodając grzyby suszone (wcześniej namoczone, pokrojone i przesmażone z cebulką dla wydobycia aromatu). Zaprawiamy mąką.
Składniki knedli:
- ziemniaki gotowane,
- mąka pszenna,
- sól,
- dojrzałe śliwki węgierki,
- bułka tarta,
- masło,
- sól.
Przygotowanie:
Ziemniaki gotowane mieszamy z mąką pszenną (ciasto jak na kopytka), dodajemy sól do smaku. Formujemy okrągłe knedle, wkładając do środka pół śliwki węgierki. Wrzucamy knedle na wrzącą wodę. Po ugotowaniu obtaczamy w bułce tartej wcześniej zmieszanej w rozpuszczonym masłem. Podajemy z gulaszem z dziczyzny okraszonym konfiturą z żurawiny.