Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W miejsce wyciętego drzewa pojawią się dwa nowe. To jeden z ważniejszych elementów budowy linii tramwajowej

Wycinka drzew pod II linię tramwajową na olsztyńskim Pieczewie (20 lutego 2021 r.). Fot. Agnieszka Chmielewska

Około 2,6 tys. nowych drzew ma pojawić się w olsztyńskich osiedlach przy okazji rozbudowy tramwajowej infrastruktury. To dwukrotnie więcej, niż musiało zostać wyciętych w lutowym etapie przygotowań do inwestycji – podał w czwartek urząd miasta w Olsztynie.

Jak przekonuje magistrat, będą jednym z ważniejszych elementów tramwajowego projektu, którego realizacja ma się zacząć w tym roku. Nowe drzewa mają zostać posadzone nie tylko wzdłuż zaplanowanej trasy.

Według biura prasowego urzędu miasta, projekt nasadzeń kompensacyjnych jest jeszcze dopracowywany. Jednak znaczna część założeń jest już znana. Nowe drzewa pojawią się w największych osiedlach naszego miasta – m.in. w Śródmieściu, Kormoranie, Nagórkach czy Jarotach. W miejscach, w których nie będą realizowane prace przy nowej trakcji, nasadzenia powinny pojawić się najwcześniej, jak to tylko możliwe, prawdopodobnie jeszcze jesienią.

– Na to zadanie też chcemy zdobyć zewnętrzne dofinansowanie. Dlatego pracujemy w tej chwili także nad takim rozwiązaniem i robimy wszystko, by pozyskać dodatkowe pieniądze – podkreślił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Jednym z pomysłów w przypadku nowego tramwajowego odcinka jest sadzenie drzew niedaleko przystanków. Tam, gdzie pozwalają na to warunki techniczne, zadrzewienie pojawiałoby się już 500 metrów od przystanku.

Wśród nowych drzew mają być m.in. klony zwyczajne, klony polne, lipy, dęby, jabłonie i grusze ozdobne. Obwody drzew to około 16-18 cm.

Pod koniec ubiegłego roku część drzew kolidujących z planowaną tramwajową infrastrukturą zostało przesadzonych z ronda na pl. Inwalidów Wojennych (zbieg ul. Dworcowej z al. Piłsudskiego). Lokalizację zmieniło 15 drzew – dziewięć świerków serbskich i sześć klonów zwyczajnych odmiany czerwonolistnej Royal red. Drzewa trafiły na skwer przy ul. Warszawskiej/Starej Warszawskiej, naprzeciwko siedziby Lasów Państwowych przy ul. Kościuszki trafił jeden klon, a pięć kolejnych rośnie teraz przy ul. Szrajbera – wyliczył urząd miasta.

Nowa, olsztyńska infrastruktura tramwajowa to ponad sześć kilometrów podwójnego torowiska. Z Pieczewa zostanie poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości ok. 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy. Budowa ma potrwać ok. 26 miesięcy od daty zawarcia umowy.

 

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tramwaj, Olsztyn, drzewa
Oszustwa bitcoinowe na Warmii i Mazurach. Z kont tylko dwóch osób zniknęło 100 tysięcy złotych

Oszuści nie ustają w wysiłkach i wymyślają kolejne metody na okradanie łatwowiernych osób. Coraz częściej przenoszą też swoją działalność do internetu. Tylko wczoraj w województwie warmińsko-mazurskim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV