Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W mazurskich jeziorach jest więcej wody niż przed rokiem

Widok na Wielkie Jeziora Mazurskie. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

W porównaniu z ubiegłorocznymi niskimi stanami znacząco poprawił się poziom wód w mazurskich jeziorach i warunki do żeglowania są dobre.

Jak wyjaśnił Andrzej Żukowski z giżyckiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej ograniczony został odpływ wód z Wielkich Jezior Mazurskich rzekami Pisą i Węgorapą, a opady deszczu spowodowały, że poziom wód w akwenach jest maksymalny.

System Wielkich Jezior Mazurskich jest zasilany jedynie przez dwie małe rzeki: Krutynię, która wpada do jeziora Bełdany i Sapinę w zlewni rzeki Węgorapy. Z Wielkich Jezior Mazurskich wypływają natomiast rzeki Pisa, która zasila dalej Narew oraz na północy Węgorapa.

Uzupełnienie wód jest możliwe przede wszystkim dzięki opadom. Podczas ubiegłorocznego suchego lata poziom wód w mazurskich jeziorach był niższy o 40 centymetrów. Żeglarze mogli pływać swobodnie po akwenach, cumować w marinach czy portach, ale przejścia przez kanały były utrudnione m.in. w Kanale Niegocińskim. Kłopoty ze swobodnym przepłynięciem miały duże żaglówki na Pisie.

Nie wszędzie jednak na Warmii i Mazurach poziom wód w zbiornikach wodnych po zimie wyrównał się do optymalnych poziomów. Tak jest w jeziorkach leśnych, między innymi w Kudypach, a w całym regionie występuje deficyt wody w glebie. Aby ten stan poprawić konieczne są kilkudniowe opady.

(pap/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, jezioro, jeziora, Wielskie Jeziora Mazurskie
Twierdza Boyen Fot. Anna Liminowicz
Woda niszczy mur giżyckiej Twierdzy Boyen

Mur Carnot’a giżyckiej Twierdzy Boyen zostanie oczyszczony – zapowiedział, na stronie internetowej urzędu miasta, burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz. W tekście opublikowanym na stronie internetowej urzędu miasta...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV