Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Bliższych Spotkaniach o pomocy Polakom mieszkającym na wschodzie i tragedii na górze Nanga Parbat

fot. Flickr

Dziś w Bliższych Spotkaniach głównym tematem była pomocy dla Polaków mieszkających na wschodzie, głównie Litwie, Białorusi, Ukrainie, oraz w Kazachstanie. Poruszony został także dramat polskiego himalaisty, Tomasza Mackiewicza na stokach góry Nanga Parbat.

Pierwszym gościem Krzysztofa Kaszubskiego był Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

K. Kaszubski: W tej chwili nie można powiedzieć, że na Litwie jest źle pod względem gospodarczym. Brakuje jednak wsparcia, jeśli chodzi o odbudowę pomników polskiej historii na Litwie i budowę polskości wśród Polaków, którzy tam mieszkają.

D. P. Bonisławski: Odnosząc się do polskości, nie tylko mając na myśli Litwę, porównałbym to z pielęgnowaniem rośliny. Jak zostawimy ją samą sobie, wtedy będzie żyła i funkcjonowała w zależności od warunków zewnętrznych. Natomiast jeżeli będziemy ją regularnie podlewać, to będzie się pięknie rozwijać. Myślę, że tak też jest z polskością. Polacy mieszkający na Kresach, rodząc się mają w sobie gen polskości, który pielęgnują. Otoczeni są jednak inną kulturą, innym językiem i innymi zwyczajami, nie jest to więc takie proste. Państwo Polskie przez takie instytucje jak „Wspólnota Polska” stara się ten kwiatek polskości podlewać.

K. Kaszubski: Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na Ukrainie i Białorusi. Tam potrzebna jest pomoc żywnościowa i ogólna pomoc życiowa.

D. P. Bonisławski: To prawda. Oba te rejony są bardzo biedne. Wraz z pomocą polegającą na wspieraniu kultury i wspieraniu języka, łączymy też pomoc charytatywną związaną z zabezpieczaniem podstawowych potrzeb. Często Polakom żyje się tam bardzo źle. Nie stać ich na wiele, dlatego bardzo ważne jest, żeby pamiętać o nich.

K.Kaszubski: Zapowiadała się wielka fala powrotów z Kazachstanu. Na papierze wygląda jednak trochę mniej imponująco, niż zapowiadano.

D. P. Bonisławski: Tak. Niestety definicje repatriacji były tak sformułowane, że nie można było nikogo zaprosić. Nikt by nie miał szans się odnaleźć w rzeczywistości poprzez brak jakiegokolwiek wsparcia. Pojedyncze osoby na zaproszenie samorządów przyjeżdżały i zdarzało się, że po pewnym czasie wracały nie mogąc się w Polsce odnaleźć. W ubiegłym roku weszła w życie ustawa repatriacyjna, która daje wsparcie osobom, które chciały powrócić do Ojczyzny. Młodzi ludzie przyjeżdżali i przyjeżdżają, żeby studiować w Polsce. Natomiast starsi – to jest już kolejne pokolenie – nie zawsze znajdują w sobie tyle siły i determinacji żeby zmieniać wszystko.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Dariuszem Piotrem Bonisławskim.

O akcji wsparcia finansowego dla parafii księdza Józefa Aszkiełowicza w Butrymańcach na Litwie opowiadał Waldemar Ziarek – prezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Waldemarem Ziarkiem.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Na stokach góry Nanga Parbat doszło do tragedii. Polski himalaista, Tomasz Mackiewicz utknął na wysokości ponad 7 tysięcy metrów. Akcja ratunkowa nie przyniosła skutku. O tym, jak zachowywać się na tak dużych wysokościach, a także o swojej fascynacji górami opowiada Jerzy Pepol, założyciel Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Pepolem.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Dybcio

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ukraina, Litwa, Bliższe spotkania, kresy, Kazachstan, Białoruś, Waldemar Ziarek, Dariusz Piotr Bonisławski, Nanga Parbat, tomasz mackiewicz
Koniec akcji na Nanga Parbat. Premier Morawiecki zabrał głos

Polska ekipa Adama Bieleckiego i Denisa Urubko, przerwała wejście na K2, ale osiągnęła inny, ważniejszy szczyt - szczyt bohaterstwa; dotarli do Elizabeth Revol; nasze myśli są...

Zamknij
RadioOlsztynTV